Przejdź do treści
  biuro@metalklaster.pl       +48 85 722 24 56
UE

Wizyty studyjne w największych polskich i niemieckich fabrykach

Wizyty studyjne w największych polskich i niemieckich fabrykach

W ostatnich tygodniach mieliśmy okazję wyruszyć w podróż po firmach w Polsce i Niemczech, które przodują w dziedzinie nowych technologii. Wizyty studyjne nie tylko dostarczyły nam ogrom wrażeń, ale także zainspirowały do dalszych działań.

 

Wyprawę rozpoczęliśmy od wizyty w firmie Schmalz Polska, gdzie zgłębiliśmy tajniki technologii podciśnieniowych oraz innowacyjne rozwiązania dla branży automotive. To jednak nie wszystko – firma ta wyróżnia się także doskonałymi rozwiązaniami z zakresu żurawi i manipulatorów, które znacząco ułatwiają pracę operatorów podczas załadunku i rozładunku.

 

Kolejnym etapem naszej podróży było odwiedzenie jednej z naszych firm klastrowych – Tekra, która słynie z produkcji elementów dźwigów. Wrażenia z wizyty były naprawdę imponujące. Nowoczesny park maszynowy i profesjonalna organizacja pracy zachwyciły nas od pierwszego wejrzenia. Kolejnym przystankiem była firma FerroService, zajmująca się gięciem, cięciem i obróbką metali.

 

Przekraczając granicę na rzece Odrze, udaliśmy się do Curtis-Wright Metal Improvement Company. Tutaj mieliśmy okazję przyjrzeć się zaawansowanym technologiom obróbki metali, które są wykorzystywane w branżach lotniczej, automotive oraz offshore. Firma specjalizuje się w kontrolowanym kulowaniu, które doskonale zwiększa odporność powierzchni.

 

Podczas naszej podróży odwiedziliśmy także ośrodki naukowe. W Chociebużu odwiedziliśmy Brandenburg University of Technology Cottbuss-Senftenberg, gdzie profesor Mathias Ziegenhorn opowiedział nam o badaniach nad funkcjonalnymi kompozytami oraz numerycznym modelowaniem naprężeń stawów łokciowych. Nie zabrakło również rozmów na temat wytrzymałości materiałów drukowanych w technologiach addytywnych.

 

Kolejnym punktem naszego programu było odwiedzenie Instytutu Fraunhofer w Chemnitz, jednej z lokalizacji największego instytutu badawczego w Europie. Tutaj poznaliśmy najnowsze projekty z dziedziny systemów inspekcji wizyjnej, formowania blach, zwiększania żywotności baterii oraz monitorowania stanu maszyn.

 

Podróż kontynuowaliśmy na południe, docierając do Augsburga, gdzie mieści się fabryka KUKA, znanej mekki pomarańczowych robotów. To niezwykłe miejsce, gdzie roboty produkują roboty, co stanowi prawdziwą ciekawostkę.

 

Ostatni dzień rozpoczęliśmy od wizyty w firmie Kjelleberg Plasma und Maschinen, gdzie zafascynowani byliśmy technologią cięcia plazmowego. Dowiedzieliśmy się, że niektóre z firm klastrowych już współpracują z gospodarzami tej wizyty.

 

Nasza wycieczka zakończyła się odwiedzeniem firmy Nawara Serwis, która specjalizuje się w profesjonalnych systemach odpylania dla lakierni, szlifierni oraz silosów, a także kompletnych systemach filtracji i odciągów w przemyśle drzewnym, metalowym i budowlanym.

 

Podczas wycieczki mieliśmy okazję nie tylko odwiedzić wiodące firmy w dziedzinie technologii i innowacji, ale także odkryć uroki pięknego Drezna.

 

Długa droga powrotna była okazją do podsumowań i rozmów na temat naszych wrażeń i przemyśleń.

 

Serdecznie podziękowania dla osób, które umożliwiły nam te fascynujące wizyty:

 • Michał Pniewski
 • Medard Kaczmarek
 • Piotr Witt
 • Mercedes Reichel
 • Agata Riehm
 • Wirtschaft Forderung Brandenburg
 • Alexander Pierer
 • Waltraud Schmutz
 • Jakub Zalewski i Artur Główka
 • Lars Haaken

 

Zapraszamy do udziału w kolejnych wyjazdach krajowych i zagranicznych.

Zbliżające się terminy wyjazdów:

 • 30 października – Samasz, Promotech
 • 6-8 listopada – Warmia i Mazury, czyli Ikea Industry, Alnea i Erko
 • 21-23 listopada – Kraków, czyli dwa showroomy firmy Astor (digitalizacja i robotyzacja)

 

Oferta i zapisy na kolejne wyjazdy: m.kaminska@metalklaster.pl.

 

Podróże te dostarczyły nam nie tylko inspiracji, ale także cennych doświadczeń i nowej wiedzy. Dzięki nim jesteśmy bardziej przekonani, że przyszłość technologii i innowacji jest obiecująca i pełna nieograniczonych możliwości.