Przejdź do treści

Tydzień intensywnej pracy na Litwie - o kształceniu zawodowym w międzynarodowym towarzystwie

Litwa

W ramach projektu AttTrak, Klaster Obróbki Metali uczestniczył w spotkaniu w Alytusie na Litwie. Przez kilka dni toczyły się rozmowy, wystąpienia ekspertów, odbywały się wizyty studyjne u tamtejszych pracodawców. A wszystko w temacie kształcenia zawodowego do edukacji i pracy w przemyśle maszynowym.

Nad tym, jak go ulepszyć, rozmawiali specjaliści z Niemiec, Polski, Włoch, Hiszpanii, Litwy. W poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań i narzędzi nieocenione była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk.

Podczas tygodniowych warsztatów poruszone zostały m.in. tematy dotyczące atrakcyjności szkoleń zawodowych w sektorze obróbki metali, atrakcyjności programów praktyk zawodowych, współpracy jednostek edukacyjnych z przedsiębiorcami i animatorami edukacji na potrzeby rynku pracy.

To już kolejne spotkanie w ramach projektu "Wzmocnienie pozycji pracodawcy w celu przyciągnięcia i utrzymania młodych ludzi w przemyśle maszynowym". Ostatnie miało miejsce w maju w Cremonie we Włoszech. Tam również analizowaliśmy, które z najlepszych praktyk, dotyczących m.in. kształcenia, rekrutacji i uatrakcyjnienia miejsca pracy można przenieść do firm partnerskich w ramach klastra metalowego.

Projekt o nazwie "Employer empowermentt to attract, transfer and keep young people in metal industries (AttTraK), Erasmus+" jest finansowany z programu Erasmus+. Działanie: Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk. Poddziałanie: Partnerstwa strategiczne.

Erasmus+