Przejdź do treści

Tajwańska delegacja z wizytą w KOM

Tajwan

Od 13 do 15 listopada w Polsce gościła delegacja kluczowych producentów inteligentnych maszyn do obróbki metali, głównie dla przemysłu motoryzacyjnego, z Tajwanu. Delegacja spotkała się z przedstawicielami KOM najpierw na targach Warsaw Industry Week, a następnie w Białymstoku, odwiedzając zakład Promotechu.  Grupa udała się też na workshop w Klastrze Obróbki Metali, gdzie miała okazję spotkać się z firmami SaMASZ oraz AC S.A.

W skład delegacji weszły firmy:

  • PalmaryMachinery (https://www.palmary.com/en) - producent szlifierek różnych typów;
  • KAO MING Machinery (https://www.kaoming.com) - tajwański lider produkcji centrów obróbkowych;
  • SIGMA CNC Technology Machinery (https://www.sigma-tw.com/) - producent centrum obróbkowych CNC i precyzyjnych szlifierek;
  • DA JIE Electricity Machinery Industrial (http://www.dajieco.com) - wiodący producent spawarek w Azji.

 

Tajwan jest uznanym partnerem Polski i szeroko rozumianej branży maszynowej. W 2018 roku był 11. największym eksporterem obrabiarek do Polski, 8. największym dostawcą tokarek i centrów obróbkowych oraz 9. największym dostawcą maszyn do wiercenia i szlifierek. Liczby te odzwierciedlają konkurencyjne możliwości badawczo-rozwojowe Tajwanu jako miejsca, gdzie wytwarza się produkty doskonałej jakości, spełniające wysokie wymagania polskich producentów.

Pierwszego dnia pobytu w Polsce grupa udała się na Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week, organizowane od 2016 r. w Ptak Warsaw Expo. Po wprowadzeniu przygotowanym przez organizatora, delegacja odwiedziła Klaster Obróbki Metali, gdzie spotkała się z wybranymi przedsiębiorstwami.

Następnie każda z firm udała się do interesującej ich strefy targowej, w celu zapoznania się z wystawcami oraz trendami na rynku w ich danej specjalizacji. Krótki pobyt na Warsaw Industry Week zakończył się rozmową z mediami.

W godzinach popołudniowych delegacja odwiedziła zlokalizowaną w Warszawie firmę Gerda Hydomat, producenta części tłoczonych dla motoryzacji i AGD, aby porozmawiać o możliwościach współpracy.

Dzień drugi grupa rozpoczęła od wizyty w Zduńskiej Woli w firmie Borg Automotive Sp. z o.o., która z kolei zajmuje się regeneracją rozruszników i alternatorów, zacisków hamulcowych, kompresorów klimatyzacji i zaworów EGR. Delegaci ponownie mieli okazję zaprezentować swoje rozwiązania usprawniające metody produkcji przy pomocy tajwańskich maszyn.

Tego samego dnia, wieczorem, w hotelu Inter Continental odbyło się wydarzenie Taiwan Smart Machinery Night, które przede wszystkim miało na celu promocję inteligentnych rozwiązań w przemyśle obróbczym, głównie dla sektora motoryzacyjnego oraz podniesienie świadomości o tajwańskich markach maszyn na polskim rynku. Najpierw gości powitała dyrektor Taiwan Trade Center Warsaw, polskiego oddziału TAITRA, pani Jasmine Teng, a następnie poprosiła o słowa wstępu gości specjalnych: przedstawiciela i szefa biura przedstawicielskiego Tajpej w Polsce Webera Shih oraz pana Marcina Budziewskiego, kierownika biura prasowego Polskiej Izby Motoryzacji. Dyrektor Teng przybliżyła gościom sytuację rynku maszynowego na Tajwanie, a także możliwości współpracy z biurem TAITRA. Goście wydarzenia mieli także okazję dowiedzieć się więcej o targach z branży organizowanych przez TAITRA związanych zarówno z przemysłem motoryzacyjnym, czyli  Taipei AMPA, jak i obrabiarkowym, jakimi są targi TIMTOS. Następnie prezentacje wygłosili przedstawiciele firm z Tajwanu. Po prezentacjach, wszyscy goście i delegacja przeszli do części networkingowej. W opisywanym spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele KOM.

Trzeci, ostatni dzień pobytu grupy w Polsce, rozpoczął się wizytą w Białymstoku - w firmie Promotech, producenta szerokiej gamy profesjonalnych, zaawansowanych technologicznie urządzeń i systemów dla przemysłu. Stamtąd grupa udała się na workshop w Klastrze Obróbki Metali, gdzie miała okazję spotkać się z firmami: SaMASZ (producent maszyn rolniczych) oraz AC S.A. (producent samochodowych instalacji gazowych), jak również wysłuchać prezentacji na temat samego klastra i możliwości, jakie drzemią w tym regionie Polski.

W czasie trzech intensywnie spędzonych dni członkowie delegacji mieli możliwość zapoznania się z trendami na rynku w czasie targów przemysłowych, poznania potrzeb polskich producentów bezpośrednio w ich zakładach produkcyjnych czy też wreszcie wymiany opinii z polskimi przedsiębiorcami na kolacji networkingowej i podczas warsztatów w Klastrze Obróbki Metali. Niewątpliwie umożliwiło to członkom delegacji lepsze poznanie rynku, jego potrzeb oraz możliwości co pozwoli w przyszłości na lepsze dostosowanie oferty producentów z Tajwanu dla polskich partnerów.