Przejdź do treści
  biuro@metalklaster.pl       +48 85 722 24 56
UE

Start GZW TECH w 2023 roku

GZW TECH - uczestnicy
GZW TECH

Pierwsze w 2023 roku spotkanie GZW TECH pod tytułem „Robotyzacja procesów obróbki skrawaniem” odbyło się w 16 lutego w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. W wydarzeniu wzięło udział ponad 50 osób. W agendzie wydarzenia znalazły się wystąpienia merytoryczne firm oraz pokazy robotów i produktów zaproszonych prelegentów.

 

Część merytoryczną spotkania otworzył Janusz Poulakowski Dyrektor Operacyjny Klastra Obróbki Metali, który opowiedział o projekcie GEMSTONE. Celem projektu jest poprawa wiedzy i przygotowania przedsiębiorstw z sektora wytwórczego w wyzwaniach związanych z „zieloną” transformacją. Mechanizm bezpośredniego finansowania ma zapewnić firmom środki do aktywizacji i ułatwić im wysiłki na rzecz efektywnej transformacji środowiskowej i cyfrowej. Możliwość ubiegania się o wsparcie zostanie rozpoczęta we wrześniu 2023 r., do tego czasu opracowywana i ulepszana jest mapa drogowa założeń strategicznych i wdrożeniowych projektu. W prezentacji wskazano, że firmy uczestniczące w projekcie będą mogły otrzymać granty według mechanizmu wsparcia:

• EXPLORE (do 1500 €) - Wsparcie udziału w targach biznesowych i imprezach międzynarodowych.

• TRAIN (do 2000 €) - Koordynacja organizatorów szkoleń, a MŚP w zakresie zielonej gospodarki.

• GREEN INNOV (do 60 000 €) - Wsparcie rozwoju nowych, zielonych technologii lub procesów.

• GREEN ADPOT (do 40 000 €) - Wsparcie i wdrażanie innowacyjnych procesów biznesowych.

Następna prezentacja należała do Pawła Wloczka przedstawiciela firmy Cobot Planet, który zaprezentował dedykowane rozwiązania do obsługi obrabiarek CNC przy pomocy robotów współpracujących. Prezentacja wskazywała również główne obszary działalności firmy: projektowanie i oferowanie akcesoriów do cobotów. Jak podkreślał prelegent firma nieustannie pracuje nad kompleksowymi rozwiązaniami dla konkretnych, najczęściej spotykanych przypadków zastosowań cobotów. Dzięki temu może oferować sprawdzone rozwiązania techniczne oraz wsparcie w ich wdrożeniu.

Firmę Tungaloy reprezentował Mateusz Sulima, który zapoznał uczestników spotkania z historią założenia i rozwoju przedsiębiorstwa. Tungaloy jest jednym z wiodących producentów narzędzi skrawających, materiałów ciernych, elementów odpornych na ścieranie i produktów dla budownictwa. Prezentacja wskazywała na szeroką gamę oferowanych produktów i ich zastosowań: produkty do obróbki toczeniem, frezowaniem i wierceniem.

Podczas GZW TECH nie zabrakło również wystąpienia eksperta Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości Mariusza Hetmańczyka, który w swojej prezentacji pt. „Elastyczna robotyzacja w przemyśle obróbki metali pozytywne efekty dla przedsiębiorcy, czyli wzrost wydajności produkcji i też jakości wyrobów oraz standardu pracy i bezpieczeństwa ludzi”, który w swojej prezentacji wskazał nieszablonowe problemy i wyzwanie z którymi, mogą zmierzyć się przedsiębiorcy podczas robotyzacji swoich przedsiębiorstw. 

Kolejnym punktem spotkania był panel dobrych praktyk, który umożliwia prezentację rozwiązań realizowanych przez firmy klastrowe podczas organizowanych spotkań Grupy Zaawansowanej Współpracy Technologicznej. Prezentację firmy członkowskiej Jazon poprowadził Jan Zadykowicz. Jazon to firma z trzema profilami działalności: Dział Produkcji Maszyn i Urządzeń, Dział Urządzeń dla Budownictwa i Drogownictwa oraz Dział Obrabiarek i Technologii Obrabiarkowych. Firma specjalizuje się w produkcji kooperacyjnej szerokiej gamy części maszyn i zespołów maszyn do przemysłu. Firma Jazon zajmuje się również automatyzacją procesu produkcji części metalowych dla wielu dziedzin przemysłu. Specjalizuje się także w szeroko rozumianym projektowaniu, wykonywaniu oraz instalowaniu automatycznych i zrobotyzowanych systemów obróbczych, montażowych i pakujących. To właśnie tego typu realizacje były główny punktem prezentacji naszego klastrowicza.

 

Następna prezentacja należała do Marcina Włodarczyka oraz Jakuba Bańcera z firmy Fanuc. W swoim wystąpieniu zaprezentowali możliwości firmy Fanuc w zakresie obróbki oraz automatyzacji produkcji.  Prelegent Marcin Włodarczyk przedstawił szeroką gamę centr do obróbki skrawaniem nowej generacji ROBODRILL, które zapewniają niezrównaną jakość i precyzję przy dużej wydajności godzinowej. Natomiast drugi przedstawiciel firmy przedstawił wachlarz możliwości robotów i cobotów oferowanych przez FANUC. 

Dopełnieniem spotkania, było ostatnie wystąpienie prelegenta z firmy Shunk Tomasza Drzewnickiego.  Uczestnicy spotkania zapoznali się kompleksowo z produkowanymi przez firmę innowacyjnymi i wysoce precyzyjnymi systemami uchwytów narzędziowych o niezwykle szerokim zakresie zastosowań. Jak podkreślał prelegent pierwsze przemysłowe chwytaki firmy SCHUNK stanowiły przełom w rozwiązaniach dla automatyzacji linii montażowych i transportowych. Od tej pory stale wprowadzane są nowe rozwiązania i usprawnienia na rynek oraz firma stara się sprostać przyszłym wymaganiom względem systemów chwytających stosowanych w robotach serwisowych i wykorzystywanych w rozwiązaniach do współpracy między człowiekiem a robotem.  

 

GZW TECH od lat cieszy się ogromnym powodzeniem wśród pracowników przedsiębiorstw klastrowych. Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach tego typu, o których zawsze na bieżąco informujemy w naszych mediach społecznościowych