Przejdź do treści
  biuro@metalklaster.pl       +48 85 722 24 56
UE

Ruszają działania w projekcie SMART KOM

Smart KOM

Klaster Obróbki Metali w ramach projektu SmartKOM organizuje cykl szkoleń i wydarzeń związanych z Przemysłem 4.0. Podejmowane przez KOM działania mają na celu dostarczenie wiedzy na temat wdrażania nowych technologii z perspektywy menedżerskiej oraz pracowników produkcji. Niemniej ważnym aspektem projektu jest pozyskanie laboratorium wyposażonego w maszyny, roboty, które mają wesprzeć szkolenia zawodowe dla uczniów szkół technicznych, studentów uczelni wyższych oraz pracowników firm zrzeszonych w Klastrze.

Cele projektu

- Podnoszenie kompetencji pracowników w zakresie nowych technologii. 

- Inwestycja w kadry - propozycja szkoleń rozwojowych i zawodowych dla firm członkowskich KOM.

- Zakup maszyn i robotów do celów szkoleniowych dla pracowników firm zrzeszonych w Klastrze (DemoLab).

- Możliwość testowania technologii w DemoLabie.

- Zaprojektowanie i przygotowanie nowych usług takich jak wyszukiwarka dofinansowania (Financial Lab) czy audyty technologiczne.  

- Kreowanie wydarzeń - typu Hackaton, które mają integrować środowisko branżowe i promować nowe technologie.

- Wizyty studyjne - krajowe i zagraniczne mają na celu zapoznanie się z liderami Przemysłu 4.0 w Polsce i za granicą.

 

Działania realizowane w projekcie

 

Szkolenia technologiczne

Przygotowane tematy szkoleń technologicznych obejmują najważniejsze technologie związane z Przemysłem 4.0 takie jak Przemysłowy Internet Rzeczy, Big Data, cyberbezpieczeństwo oraz technologie wirtualne (VR i AR), ale również robotykę i druk 3D.

Na uczestników czeka pięć pakietów szkoleń, które poprowadzą praktycy pracujący na co dzień w firmach technologicznych. Chcemy wykorzystać ich doświadczenie do wymiany myśli oraz sformułowania dobrych praktyk przy wdrażaniu innowacji. Oferta szkoleń niebawem zostanie upubliczniona. 

 

Szkolenia rozwojowe z zarządzania, HR i marketingu 

Zakupione roboty, nowa aparatura, czy najlepszy software do optymalizacji procesów i nawet zespół wyszkolony do ich obsługi to i tak tylko połowa sukcesu w firmie. Jak zarządzać zmianami, jak rozwiązywać problemy, myśleć krytycznie, jak być dobrym liderem i przywódcą - to główne obszary szkoleń rozwojowych.

Umiejętności “miękkie” są wspólne dla wszystkich zawodów, ponieważ wyznaczają kurs profesjonalizmu. Jednak są one często zaniedbywane w karierze menedżerów, szczególnie tych pracujących w obszarach przemysłowych. 

 

Demolab – szkolenia zawodowe

DemoLab to laboratorium z demonstratorem nowych technologii istotnych w Przemyśle 4.0. Specjalnie zaprojektowane do celów szkoleniowych maszyny, roboty, urządzenia do druku addytywnego oraz instalacja do spawania w rozszerzonej rzeczywistości mają umożliwić szkolenia zawodowe pracownikom firm.

Rozwój kompetencji zawodowych jest szczególnie ważny także ze względu na dużą odległość Białegostoku od dużych centrów technologicznych z południa Polski.

Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami Demolabu umieszonego na terenie Politechniki Białostockiej.

 

Demoday

Szkolenia techniczne i zawodowe wprowadzają w temat korzystania z nowych technologii. Jednak, aby zobaczyć na żywo jak się z nich korzysta warto wybrać się do naszych firm, które na co dzień dostarczają je i wdrażają w innych przedsiębiorstwach.

Demoday to okazja do nauki i zdobycia doświadczenia „na żywym” organizmie firmy. Warto odwiedzić hale produkcyjne i sale szkoleniowe firm takich jak Jazon czy D-Tech. Przygotowany przez nich plan Demodays na pewno spełni oczekiwania naszych klastrowiczów.

 

Wizyty studyjne

Warto uczyć się dobrych praktyk i podglądać działania tych, którzy są specjalistami w swoim fachu. Dlatego też planujemy misje studyjne do inspirujących przedsiębiorstw w Polsce i za granicą. Chcemy zapoznać się z wizją Przemysłu 4.0 w dużych firmach takie jak Michelin, Tesla, Volkswagen. Chętnie odwiedzimy też showroomy dostawców automatyki i robotyki np. KUKA, Mitsubishi i Balluff.

Również nasze klastrowe firmy – Promotech, Samasz, Erko, Tekra pokażą swoje rozwiązania technologiczne.

 

Hackaton

Hackaton zazwyczaj kojarzy się z pasjonatami technologii informatycznych, którzy w określonym czasie i miejscu spotykają się by w swoistym maratonie wytworzyć zadany kod. My jednak wykorzystamy Hackaton do integracji branży metalowej w wyjątkowej rywalizacji.

Na razie nasze działania obejmujemy tajemnicą – chcemy Was zaskoczyć ciekawą formułą wydarzenia.

 

Audyty technologiczne - Baza wiedzy

By wdrażać nowe technologie dobrze jest najpierw przeprowadzić diagnozę organizacji. Przemysł 4.0 wymaga poukładanych i standaryzowanych procesów oraz gotowości do zmian. Baza wiedzy będzie wynikiem audytów, które przeprowadzimy w firmach. Poprzez diagnozę digitalizacji chcemy zbadać dojrzałość przedsiębiorstw i utworzyć modelowe plany wdrożeniowe.

Zgłoś swoją firmę do audytu już dziś. Ze względu na ograniczone możliwości liczba audytów jest ograniczona – więcej o audytach technologicznych dowiedzieć się można u Piotra Szewczyka pod adresem: p.szewczyk@metalklaster.pl

 

Financial Lab

Nowa perspektywa unijna daje duże możliwości finansowania projektów i inwestycji. Obecnie środki w ramach ścieżki Smart z funduszu FENG mogą być lokowane we wnioskach zawierających inwestycje w innowacje lub prace badawczo-rozwojowe.

Financial Lab będzie wyszukiwarką dotacji i innych form dofinansowania projektów. Niedługo więcej informacji. 

 

O wszystkich działaniach będziemy informowali na bieżąco- powstanie zakładka na stronie klastra z opisem wszystkich wydarzeń i możliwości, a najświeższe informacje będą dostępne na naszym profilu na Facebooku i Linkedinie. Będzie Was informować na bieżąco! 

 

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Poddziałanie 2.3.7 Rozwój potencjału koordynatorów Krajowych Klastrów Kluczowych, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.