Przejdź do treści

Przed nami jeszcze duża impreza w tym roku

WIW
Piotr Walczak

Klaster Obróbki Metali, a wraz z nim niektóre firmy członkowskie i partnerzy strategiczni, rozpoczynają już przygotowania do wystąpienia na jesiennych targach Warsaw Industry Week. To jedno z priorytetowych wydarzeń w tym roku.

W drugim półroczu tego roku to najważniejsza impreza dla Klastra Obróbki Metali i firm członkowskich.  

- To dosyć młoda impreza targowa, jednak w mojej ocenie z dużym potencjałem wzrostu odzwierciedlająca obecne trendy rynkowe. Także oferta wystawiennicza naszych członków przygotowana będzie z akcentem na rozwiązania IT dla przemysłu, integrację urządzeń i systemów, czyli elementy typowe dla przemysłu 4.0. Udział w targach to ważny element w strategii rozwoju firm, zdobyte kontakty przeradzają się potem w zlecenia, innowacje technologiczne, zmiany procesowe i wdrożeniowe. Co oczywiście w perspektywie czasu oznacza nowe miejsca pracy lub też znaczące zmiany w wymaganych kompetencjach kadry. W końcu to także skuteczna promocja regionu,zmiana jego stereotypowego sposobu postrzegania - mówi Janusz Poulakowski, dyrektor biura KOM, odpowiedzialny za internacjonalizację.

Warsaw Industry Week odbędą się w Nadarzynie pod Warszawą, na terenie Ptak Warsaw Expo, w dniach 13 - 15 listopada 2019 r. Są to szybko rozwijające się targi przemysłowe w Polsce, które są miejscem biznesowych spotkań w branży maszynowej, obróbki metali, automatyzacji, robotyzacji i wielu innych.

W 2018 na wspólnym stoisku zaprezentowało się 14 firm członkowskich KOM, jak też biuro klastra.

- Tegoroczne targi Warsaw Industry Week oceniam jak najbardziej pozytywnie. Byliśmy, można powiedzieć, przy narodzinach tej imprezy: braliśmy udział w pierwszej edycji, a obecnie przy trzeciej można już powiedzieć, że wydarzenie to nabiera dojrzałości i pod względem organizacyjnym oraz promocyjnym jest zauważalne - powiedział przed rokiem Janusz Poulakowski. - Jednak najważniejszym miernikiem  oceny są zwiedzający i specjaliści branżowi, którzy moim zdaniem dopisali na wystawie, uczestnicy prezentacji klastrowej odbyli wiele obiecujących spotkań.

To co jest istotne i co podkreślali sami wystawcy - obecność na targach wspólnie okazała się kluczowa. Przedstawiciele różnych firm członkowskich wielokrotnie kierowali bowiem gości do sąsiednich stanowisk, gdy okazywało się, że tam uzyskają lepszą możliwość odpowiedzi na konkretne zapytania, wykraczające poza obszar działalności danego przedsiębiorstwa.

- Bez wątpienia w grupie siła, chociażby taka, że trudno nas było nie zauważyć na wystawie. To uwiarygadnia nas w oczach klientów, budzi zainteresowanie innych firm przystąpieniem w poczet członków KOM, których z roku na rok mamy więcej. Włączają się oni w działania klastra, są widoczni w działaniach zewnętrznych i w kooperacji wewnętrznej. Oferta firm klastra staje się coraz bardziej kompleksowa i konkurencyjna. "Praktyczni w każdym" calu to nie tylko slogan na naszych materiałach reklamowych, ale styl i model działania - tłumaczył Janusz Poulakowski.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się też w 2018 Warsztat Lidera Zmian Przemysłu. Przedstawione zostały konkretne doświadczenia dużych firm we wdrażaniu rozwiązań Przemysłu 4.0. Przedsiębiorcy mogli posłuchać o kierunku 4.0, czyli drodze do kolejnej rewolucji przemysłowej, praktycznych możliwościach zastosowania robotów przemysłowych na liniach produkcyjnych, zwrotach z inwestycji w robotyzację, bezpieczeństwie robotów kolaboracyjnych, trendach w automatyzacji. Wśród prelegentów byli przedstawiciele następujących podmiotów: KUKA, Fanuc, Alnea, Tech-System Group czy Mitsubishi Electric. Kulminacją było wystąpienie Tomasza Kammela pt. "Jak gadać, żeby się dogadać". Znany prezenter telewizyjny mówił o roli komunikacji w biznesie. W tym czasie sala zapełniła się po brzegi, a sam prowadzący został niezwykle ciepło przyjęty przez publiczność.

Warto zaznaczyć, że podczas opisywanej, trzeciej edycji Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week, KOM otrzymał nagrodę w postaci statuetki Tytanowe Skrzydła. Wyróżnienie zostało przyznane za wkład w rozwój wydarzenia Warsaw Industry Week.