Przejdź do treści

Pronar nowym członkiem Klastra Obróbki Metali

Pronar nowym członkiem Klastra Obróbki Metali
Fot. Pronar.pl

Przedsiębiorstwo Pronar z Narwi dołączyło do grona firm zrzeszonych w Klastrze Obróbki Metali.

- Od kilku miesięcy prowadziliśmy rozmowy o współpracy z Pronarem - mówi Sebastian Rynkiewicz, koordynator Klastra Obróbki Metali. - Obecność  jednej z największych firm w naszym regionie i niekwestionowanego lidera w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń dla rolnictwa, usług komunalnych oraz branży transportowej wzmacnia naszą organizację. Nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe i innowacyjne zaplecze produkcyjno-usługowe otwiera nowe możliwości rozwoju i współpracy.

- Cieszy nas to, że znaleźliśmy się w Klastrze Obróbki Metali jako lider branży rolniczej, recyklingowej, komunalnej i jeden z największych przetwórców stali w Polsce. Swoją obecnością chcemy wspierać współpracę między innymi przedsiębiorstwami, instytucjami edukacyjnymi i naukowymi - podkreśla dyrektor handlu i marketingu w Pronarze Jarosław Mioduszewski.

Pronar z siedzibą w Narwi, polskie przedsiębiorstwo o globalnym zasięgu, jest największym pracodawcą w województwie podlaskim, zatrudniającym ponad 2000 osób oraz wiodącym producentem nowoczesnych maszyn i urządzeń rolniczych, sprzętu komunalnego i maszyn recyklingowych, elementów pneumatyki i hydrauliki, profili burtowych, osi. Jest także jednym z największych na świecie producentów kół do maszyn wolnobieżnych. W ofercie Pronaru znajdują się m.in. maszyny, które można z powodzeniem stosować w rolnictwie, leśnictwie, gospodarce komunalnej, transporcie oraz budownictwie.

Przystąpienie firmy Pronar do KOM rekomendowali inni duzi gracze z naszego regionu: AC SA i Promotech sp. z o.o. Co ważne, zainicjowanie rozmów rekomendowały firmy, które w części oferty konkurują bezpośrednio z Pronarem, czyli Metal Fach i SaMASZ. Pokazuje to jednoznacznie, że benefity ze współpracy są zdecydowanie większe niż zagrożenia konkurencyjne.

- Pronar do produkcji niemal wszystkich swoich wyrobów używa stali - nie tylko do produkcji przyczep, ale też felg, burt i wszystkich pozostałych maszyn. Kupujemy jej więc ogromne ilości. Negocjując zakupy tak dużych partii uzyskujemy specjalne ceny, a to oznacza mniejsze koszty produkcji, gdzie np. w przypadku przyczep stanowi ona 80-90 proc. wyrobu - mówi prezes Rady Właścicieli Sergiusz Martyniuk.

Klaster Obróbki Metali zrzesza blisko 80 firm branży metalowej i maszynowej oraz 20 partnerów strategicznych, takich jak wyższe uczelnie, samorządy, instytucje otoczenia biznesu. Wśród członków klastra są krajowi i światowi liderzy tej branży, o dużym potencjale innowacyjnym rozwoju.

Niedawno KOM otrzymał Srebrną Odznakę Doskonałości (Silver Label Certificate) - europejski certyfikat standardów zarządzania klastrem przyznawany najlepszym organizacjom klastrowym w Europie.