Przejdź do treści

Klaster wraca do aktywnego uczestnictwa w Targach - udany come back w Poznaniu

SUBCONTRACTING 2021
MTP

Targi ITM - Subcontracting 2021 to jedno z pierwszych wydarzeń po lockdownie, w których Klaster Obróbki Metali wziął udział. Mimo, że sektor wystawienniczy nie wrócił jeszcze do swojej świetności sprzed pandemii to w Poznaniu byliśmy uczestnikami wydarzenia, które nie odbiegało standardami od tych z ubiegłych lat. Pierwszy raz od 18 miesięcy na halach Międzynarodowych Targów Poznańskich mieliśmy okazję nie tylko wystawić swoje stoisko, była to również przestrzeń do przeprowadzenia dwóch seminariów.

 

Pierwsze seminarium klastra pt. „Skuteczna kooperacja i budowanie przewag konkurencyjnych na rynkach międzynarodowych w oparciu o rozwiązania klastrowe. Dobre polskie praktyki.” odbyło 1 września. Po prezentacji rozpoczął się panel dyskusyjny, w którym udział wzięli liderzy otoczenia instytucjonalnego sektora: 

 

  • Sebastian Rynkiewicz, Klaster Obróbki Metali,
  • Mariusz Citkowski, Instytut Zarządzania, Uniwersytet w Białymstoku,
  • Joanna Gąbka, Klaster Innowacyjnych Technologii w Wytwarzaniu CINNOMATECH,
  • Robert Kroplewski, Fundacja Przemysłu Przyszłości,
  • Maciej Monkosa, Economic Development Agency Brandenburg,
  • Janusz Poulakowski, Klaster Obróbki Metali.

Kolejnego dnia targów tematyka spotkania poświęcona była tematyce ekspansji eksportowej pn. "5 Z – pięć najważniejszych zasad skutecznego rozwoju eksportu". W seminarium udział wzięli: Mariusz Citkowski, reprezentujący Instytut Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku; Sebastian Rynkiewicz – Prezes Klastra Obróbki Metali; Janusz Poulakowski – Dyrektor Operacyjny Klastra Obróbki Metali oraz Sylwester Kubała - Holding-Zremb Gorzow S.A.

Nasi prelegenci mówili o sytuacji polskiego eksportu, sektora maszynowego i roli klastrów w ekspansji międzynarodowej. Wspomniano również o niezbędności skoordynowanych działań budujących wizerunek Polski realizowanych przez instytucje i klastry zrzeszone w ramach Związku Pracodawców Klastry Polskie. Dyrektor operacyjny KOM Janusz Poulakowski przywoływał przykłady udanej ekspansji międzynarodowej naszych klastrowiczów, firm: Samasz, Promotech, AC, MetalFach, Malow, Alnea, ChM.

Zdaniem ekspertów wskazano główne czynniki o których musi pamiętać każdy kto chce skutecznie działać na rynkach międzynarodowych. Janusz Poulakowski, dyrektor operacyjny KOM, przytoczył kluczowe czynniki skutecznego rozwoju eksportu: odpowiednie zasoby, poznanie zasad dostępu i operowania na rynku, zróżnicowanie rynków i sektorów, odpowiednia zdolność finansowania, adaptacja do zmieniających się warunków.

Wyjazd na targi po tak długim czasie natchnął zespół KOM nowymi pomysłami na działania. Sprawdza się stare powiedzenie, że „targi są barometrem gospodarki”, kuźnią i przestrzenią nowych pomysłów, miejscem na podpatrzenie technologicznych i marketingowych nowości. Szczególnie docenili to nowi pracownicy działu marketingu i kooperacji klastra, dla których wyjazd na targi stał się debiutem w wydarzeniach targowych.

O Targach przeczytać możecie również tutaj:


https://staleo.pl/z-kraju-i-ze-swiata/artykuly/4628/promocja-polskiej-branzy-przemyslowej-na-subcontracting

https://subcontracting.pl/pl/aktualnosci//i-dzien-seminarium-subcontracting-meetings