Przejdź do treści

Kalendarium Klastra Obróbki Metali – podsumowanie 2021 roku

Podsumowanie roku KOM
Podsumowanie roku 2021 KOM

Ostatni rok działalności klastra był rokiem pełnym wyzwań i nowych doświadczeń pomimo trwającej pandemii. Pragniemy podsumować krótko nasze aktywności i podziękować za udział w życiu klastra naszym Firmom Członkowskim oraz Partnerom Strategicznym.

 

Razem przeciwko COVID-19

 

Nawiązaliśmy kontakt ze szpitalem USK w Białymstoku i w ramach tej współpracy podczas 3 miesięcy (marzec - maj 2021r.) zaszczepionych zostało blisko 2,5 tysiąca pracowników oraz członków rodzin firm klastrowych. Do akcji zgłosiła się m.in. białostocka spółka Automatyka Pomiary Sterowanie.

"Wśród załogi odzew był bardzo pozytywny, a szczepienia dochodziły do skutku w przeciągu kilku dni. Jesteśmy firmą usługową, pracujemy w obiektach naszych klientów, dlatego wpisało się to w charakter naszej pracy" - przyznaje wiceprezes APS Jerzy Busłowski

 

Grupy Zaawansowanej Współpracy pozwalały zacieśniać więzi

 

W ciągu ostatniego roku odbywały się też liczne spotkania Grup Zaawansowanej Współpracy w obszarach: Technologia, Marketing, HR i Lobbing. Spotkania te spotykają się z dużym zainteresowaniem nie tylko firm klastrowych, ale też podmiotów zewnętrznych. To cykliczne spotkania przedsiębiorców wspierające wymianę doświadczeń, poglądów oraz opinii na temat technologicznych nowinek i nowatorskich rozwiązań w przemyśle. Spotkania w zależności od potrzeb organizowane są w różnych formach, są to: prezentacje, szkolenia, fora dyskusyjne, czy też wizyty studyjne w przedsiębiorstwach. 

W tym roku odbyło się inauguracyjne spotkanie GZW Marketing, które zapowiada cykl spotkań w ramach Akademii WIN-WIN. Akademia Marketingu WIN-WIN to cykl spotkań rozwojowych i kompetencyjnych, który ma na celu budować i rozwijać teoretyczne i praktyczne umiejętności marketingowe.

Wydarzenia związane z GZW Tech również cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Spotkania odbyły się kolejno w firmach: SaMasz, ASPI i Technology Applied. Były to wydarzenia, które pozwoliły zapoznać się z parkami maszynowymi firm gospodarzy oraz dały możliwość poszerzenia wiedzy o nowych technologiach jakie wykorzystują firmy. Dużym sukcesem Spotkań GZW TECH jest objęcie inicjatywy patronatem TVP Białystok.  

2021 rok obfitował też w spotkania GZW HR. Ewa Jończyk i Aleksandra Przybylska zorganizowały dwa spotkania z HRowcami firm klastrowych oraz przedsiębiorcami. Pierwsze spotkanie pt. "Jak sobie skutecznie poradzić z trudnym pracownikiem?" cieszyło się tak dużym powodzeniem, że już w ciągu kilku dni od ogłoszenia terminu wszystkie miejsca zostały zarezerwowane. W ramach działań HRowców Klastra odbywają się też spotkania Akademii Klastra

 

Obecność na targach pomimo pandemii

 

W roku 2021 pomimo pandemii klastrowicze chętnie uczestniczyli w targach zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Pierwsze targi, w których wzięła udział reprezentacja klastra to Hannover Messe Online. Kolejne ważne wydarzenie to Targi Subcontracting w Poznaniu, podczas których klaster był organizatorem konferencji towarzyszącej na temat internacjonalizacji oraz edukacji w przemyśle. Największą popularnością cieszyły się Targi w Warszawie - Warsaw Industry Week. We wspólnym wystąpieniu klastra wzięło udział 7 firm członkowskich: NNT, Technology Applied, Lean Systems, Grafs, D-tech, Alnea, Zakrem. Dziękujemy za zaufanie i zapraszamy do wspólnego wyjazdu w przyszłym roku.

- Kontakty na targach były jak najbardziej poprawne, służyliśmy sobie wzajemnie pomocą jak w rodzinie. Mogliśmy liczyć na wsparcie ze strony obsady Klastra. Jakość kontaktów wg najwyższych standardówWspólny udział członków Klastra Obróbki Metali dało możliwość poznania tych firm, ich produktów, usług, personelu "od podszewki" i tak było na tych targach. Pokazaliśmy razem nasz region. Podlasie prawie wszystkim kojarzy się z zacofaniem gospodarczym a tu nagle taka reprezentacja firm o wysokim rozwoju technologicznym, innowatorskim. W przyszłości wyrażamy aprobatę na takie projekty. – tak obecność na targach WIW oceniała Małgorzata Ladzińska z firmy Zakrem.

 

Nowe aktywności Klastra

 

Biuro KOM prowadziło wiele działań w tym roku i planuje rozwijać je w przyszłym. Pracownicy byli obecni na wielu wydarzeniach. Dział technologiczny prowadzi cykl informacyjno-zapoznawczy pt. "Cel Kooperacja", który przybiera dwie formy promocji klastrowiczów. Ulotka z innowacyjnymi produktami i usługami jest rozsyłana raz w tygodniu. Quiz internetowy, który jest nową inicjatywą, ma za zadanie bliższe zapoznanie z firmami z KOM w atrakcyjnej formie z nagrodami. Najbliższy quiz odbędzie się w styczniu, już dziś zachęcamy do udziału. Natomiast jedną z nowych usług działu marketingu, która będzie promowana w Klastrze są dostosowane do indywidualnych preferencji firm filmy promocyjne. Więcej informacji o działalności działu technologicznego udziela Justyna Rzepka: j.rzepka@metalklaster.pl, a zapytania o filmy promocyjne prosimy kierować bezpośrednio do Marcina Szczytko m.szczytko@metalklaster.pl.

 

Rok Klastra w liczbach

 

W ciągu ostatniego roku do społeczności klastra dołączyło 16 firm członkowskich:

 • GOZOMET - Henryk Górski
 • Plot Electronics, Przemysław Szymański
 • Indusco Sp. z o.o. Sp. k.
 • Sonarol sp. j. Najda
 • NNT Sp. z o.o.
 • LAC - MET Spółka z ograniczona odpowiedzialnością Sp.k.
 • METBUD Production Sp. z o.o. Sp. k.
 • PPHU Polmar Tomasz Matejczuk
 • Gorbi Piotr Garbacz
 • Fullmet Wojciech Ciepliński
 • GIM SP. Z.O.O.
 • TOOLMAKER Łukasz Czerech
 • 4e Sebastian Jakubecki
 • PLMEXPERT Sp. z o.o.
 • Punkt Drukarnia Cyfrowa Ewa Matwiejuk
 • P.P.H.U Inter-Tech Piotr Jankowski

 

Obecność klastra w wielu miejscach w Polsce i na świecie nie byłaby możliwa bez pracowników biura KOM.

Szeregi biura poszerzyli w tym roku:

 

 • Joanna Korycińska - Sekretarz biura
 • Marcin Szczytko - Konsultant ds. Kooperacji Technologicznej
 • Natalia Markowska - Konsultant ds. Marketingu i Promocji 
 • Ewa Jończyk - HR Business Partner Klastra
 • Krzysztof Borowski - Specjalista ds. Projektów
 • Sylwia Król - Konsultant ds. Projektów
 • Anna Małmyga - Konsultant ds. Projektów

 

Realizacja nowych projektów

 

Rok 2021 obfitował w sukcesy projektowe. Otrzymaliśmy grant na realizację projektu "SmartKOM - Centrum Kompetencji Klastra Obróbki Metali" w ramach konkursu PARP na świadczenia nowych, proinnowacyjnych usług członkom klastra. Jest to instrument dedykowany KKK. Działania projektowe przewidują organizację m.in.: cyklu webinarów i szkoleń z zakresu Przemysłu 4.0, pokazów demolabów, Akademii Audytu, krajowych i zagranicznych wizyt studyjnych. W ramach projektu nastąpi także wzmocnienie kompetencji pracowników koordynatora KOM. Będzie on realizowany do grudnia 2023 roku. Budżet projektu to kwota 3 974 800,00 zł.

 

W związku z ogłoszonym Konkursem mającym na celu wyłonienie polskich kandydatów na Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych zostaliśmy 1 z 25 podmiotów wskazanych na regionalne i specjalistyczne EDIHy. Jesteśmy liderem konsorcjum regionalnego HUBu Cyfrowego HUBS4INNO+. Budżet programu przewidziany na pierwszą fazę wynosi łącznie 47,2 mln euro (składający się w częściach równych ze środków Komisji i wkładu krajowego). Wyłonione EDIH-y będą wstępnie finansowane do końca 2025 r.

 

Nagrody i wyróżnienia

 

30 listopada 2021 w Katowicach odbyła się Gala Finałowa Programów Najwyższa Jakość Quality International oraz Liderzy Społecznej Odpowiedzialności: Dobra Firma, Dobry Pracodawca, Eko Firma Europejskiego Forum Biznesu, podczas której barometr koniunktury Klastra Obróbki Metali został wyróżniony srebrnym medalem Quality International 2021.

 

Po trwającym ponad pół roku procesie recertynikacji Klaster Obróbki Metali otrzymał status Krajowego Klastra Kluczowego. Otrzymanie statusu to oznaka dojrzałości i potencjału klastra oraz szansa na nowe środki dla firm członkowskich. Otrzymany status KKK obowiązuje do 31 grudnia

2024 r. Pozytywnie rozpatrzona recertyfikacja statusu KKK jest podsumowaniem ciężkiej pracy całego biura KOM oraz wysiłku Firm Członkowskich działających na rzecz Klastra. Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy. Jesteśmy otwarci na nowe wyzwania jakie przyniesie rok 2022.