Przejdź do treści

Jak minął 2019 i jak zapowiada się 2020 rok?

KOM
Fot. Piotr Walczak

Klastrowicze podsumowali miniony rok. Co się udało, co nie do końca, jak oceniają minionych 12 miesięcy? O to zostało zapytanych kilka firm członkowskich, jak też o plany biznesowe na 2020 r. Artykuły pojawiły się w lokalnych mediach - podlaskich portalach informacyjnych. Poniżej krótkie streszczenia oraz - za sprawą naszej współpracy z redakcjami - linki do pełnych materiałów. Zachęcamy klastrowiczów do dzielenia się z nami informacjami o działaniach związanych z rozwojem i inwestycjami. Każde doniesienie postaramy się przekazać dalej, by mogło się z nim zapoznać szersze grono podlaskich internautów.

W spółce AC SA, produkującej samochodowe instalacje gazowe, ostatnie miesiące upłynęły pod kątem inwestycji i nie inaczej ma być w nadchodzących. 2019 był rokiem, który można określić słowem rozwój. Firma postawiła na rozbudowę i modernizację zakładu produkcyjnego. Oprócz zwiększenia potencjału zakładu inwestycja przyniesie najnowocześniejsze rozwiązania, które posłużą rozwojowi oferty. Po ukończeniu rozbudowy zakład produkcyjny AC SA w Białymstoku osiągnie powierzchnię 24 tysięcy metrów kwadratowych. Realizacja inwestycji przełoży się także na zwiększenie mocy produkcyjnej zakładu, dzięki czemu będzie on w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku na nowoczesne, dostosowane do najnowszych technologii instalacje gazowe.
Przedsiębiorstwo skupiło się też na rozwoju instalacji gazowych do coraz popularniejszych samochodów hybrydowych. Testy pokazują, że sterowniki marki STAG doskonale sprawdzają się w tego typu autach.

Więcej: Dla AC 2019 był rokiem rozwoju

Dla spółki Alnea 2020 rok zapowiada się pracowicie. W 2019 spółka zrealizowała pięć zupełnie odmiennych projektów, dla różnych branż, w tym systemy przenośników, zalewania żywicą elektroniki, zrobotyzowanego lutowania, klejenia, skręcania, montażu, nitowania, a także ręczne stanowiska montażowe. Było różnorodnie, a zatem ciekawie. Ten rok to także rozpoczęcie procesu komercjalizacji systemu HORUS. Obecnie trwają rozmowy z kilkoma funduszami o możliwości zainwestowania w ten produkt. Alnea ma plany szerokiego wyjścia na rynek globalny z HORUS-em. Rynek robotyczny mocno się rozwija i spółka chce być także znaczącym podmiotem wpływającym na jego rozwój.

Rozmowa z prezesem Grupy Alnea: Krzysztof Kamiński: Jestem pod wielkim wrażeniem poziomu rozwoju technologicznego firm z Podlasia

Dla spółki iAutomatyka 2019 r. był bogaty w doświadczenia, które mają zaowocować w kolejnych latach. Firma w tym roku uruchomiła kilka nowych projektów - m.in. portal z kursami online. W tym roku również wystawialiśmy się pierwszy raz w historii spółki na targach Warsaw Industry Week w listopadzie, na których zostaliśmy wyróżnieni i odebraliśmy „Tytanowe skrzydła” za efektywną promocję tego wydarzenia wśród ludzi z branży automatyki przemysłowej.

- W nowym roku planujemy uruchomić portal w języku angielskim i zacząć ekspansję naszego modelu biznesowego na świecie. Również mamy plan odnośnie intensywnego rozwijaniu naszego portalu z kursami online o nowe kursy związane stricte z branżą automatyki przemysłowej i robotyki - powiedział Rafał Kupiński, dyrektor zarządzający firmy iAutomatyka s.c.

Materiał z wypowiedzią przedstawiciela spółki znajduje się TUTAJ

Białostocki Promotech ma za sobą trudny rok - spowolnienie gospodarcze na rynkach światowych miało wpływ na gorszy od zakładanego wynik finansowy spółki.

- Działamy w segmencie dóbr inwestycyjnych i widać wyraźnie, że w drugiej połowie 2019 roku w tym segmencie nastąpiło bardzo poważne zahamowanie wydatków inwestycyjnych na całym świecie - powiedział prezes Marek Siergiej.

Jeśli chodzi o pozytywy, to największym sukcesem Promotechu było zorganizowanie warsztatów z dealerami z 18 krajów świata, których celem była prezentacja wyrobów przedsiębiorstwa: nowej rodziny wiertarek, ukosowarek oraz urządzeń lekkiej i ciężkiej automatyzacji spawania i cięcia. Nowe wyroby zostały przyjęte bardzo pozytywnie. Poprzez pokazy na żywo i prezentacje multimedialne dealerzy zostali przekonani do tych urządzeń, co w przyszłości będzie miało istotny wpływ na ich sprzedaż.

Najważniejszym celem na rok 2020 natomiast jest dalsze umocnienie pozycji marki Promotech na świecie.

Wypowiedź Marka Siergieja znajduje się TUTAJ. Z kolei większy materiał został opublikowany na stronie KOM: Gospodarcza zima nadchodzi. Promotech odczuwa skutki dekoniunktury

Pracowity rok był również dla spółki Automatyka-Pomiary-Sterowanie. Odzwierciedleniem tego jest zapowiadający się dobry wynik finansowy. W minionym roku firma poszerzała listę klientów o nowe firmy, w tym o przedsiębiorstwa zagraniczne.

2019 rok to kontynuacja rozszerzania oferty APS o robotykę. To rok rekordowej w historii spółki sprzedaży, osiągniętej przez dział sprzedaży.

- W 2020 życzę APS zachowania wiodącej pozycji na rynku automatyki przemysłowej w Polsce. Życzę też zdobycia dużych kontraktów od firm zagranicznych przy realizacji których, spółka i jej pracownicy będą mogli wykazać się posiadanymi kompetencjami - powiedział wiceprezes Jerzy Busłowski.

Więcej: Białostocka APS chce być wiodącą firmą wdrażającą zaawansowane systemy robotyki

Anna Zadykowicz, wiceprezes Jazonu, do sukcesów w 2019 r. zalicza finalizację inwestycji, jaką była budowa hali i przestrzeni biurowej.

- Dzięki temu zwiększyliśmy powierzchnię, na której możemy w ergonomiczny sposób produkować duże gabarytowo maszyny, części oraz realizować projekty zautomatyzowanych linii i gniazd produkcyjnych oraz montażowych - powiedziała Anna Zadykowicz.

Do udanych zalicza też wizytę w Tajwanie na targach TIMTOS - największych targach maszyn i technologii obróbczych w Azji, jak też udział wydziału maszyn i narzędzi budowlanych Jazon w targach budowlanych BAUMA w Monachium, dzięki którym poszerzone zostało grono zarówno odbiorców urządzeń białostockiej firmy, jak też nawiązana została współpraca z nowymi zagranicznymi dystrybutorami.

Szerszy materiał o podsumowaniu minionego roku przez Jazon oraz o planach na 2020 ukaże się wkrótce w jednym z białostockich portali informacyjnych. Link do ów artykułu zamieścimy na naszym fanpage'u na Facebooku: www.facebook.com/biuroKOM/