Przejdź do treści

Jak kształcić i szkolić młodzież dla przemysłu metalowego?

AttTrack

Od 2 do 6 marca przedstawiciele KOM biorą udział w warsztatach w Gijon w Hiszpanii, w ramach projektu AttTrack. Celem spotkania jest wymiana doświadczeń i wdrażanie najlepszych praktyk w zakresie kształcenia oraz szkoleń zawodowych w przemyśle metalowym.

W Warsztatach uczestniczą także partnerzy z Hiszpanii, Litwy, Niemiec i Włoch. Dominują tematy, jak przyciągnąć i dbać o rozwój talentów w branży czy w jaki sposób usprawniać relacje pomiędzy szkołami a biznesem, aby podnosić umiejętności nauczycieli w przyszłości.

Już pierwszego dnia młodzież w Asturii, w ramach zajęć, pokazała, jak projektować i drukować w ramach technologii druku 3D rozwiązania dedykowane osobom chorym na Parkinsona. Rozwiązanie praktycznego problemu było bardzo inspirujące i motywujące - liczymy, że dzięki współpracy w ramach AttTrak tego typu projekty będą mogły liczyć na komercjalizację.

Przyglądamy się też ofercie edukacyjnej, gdzie mamy do czynienia z konwencjonalną obróbką i rozmawiamy o tym, co robić, by młodzież garnęła się do szkół, które przygotowują kadry dla firm naszych branż.

Projekt, o pełnej nazwie "Employer empowerment to attract, transfer and keep young people in metal industries", realizowany w ramach programu Erasmus+ Akcja 2: Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk.

Partnerami są Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju - koordynator Klastra Obróbki Metali, Alytus Business Advisory Center (Litwa), METAINDUSTRY4, ADVANDED MANUFACTURING CLUSTER OF METAL INDUSTRY IN ASTURIAS (Hiszpania), Reindustria Agenzia Cremona Sviluppo (Włochy). Okres realizacji: październik 2018 - wrzesień 2020.

Erasmus+