Przejdź do treści
  biuro@metalklaster.pl       +48 85 722 24 56
UE

GZW TECH – Piknik Innowacji relacja

Coobot marki Universal Robots

Zielone rozwiązania, automatyzacja procesów i potężne inwestycje w cyfryzację od dłuższego czasu zajmują głowę przedsiębiorców. Jak odnaleźć się na rynku przy rosnących cenach energii? Jakie inwestycje podejmować, aby ograniczyć ryzyko? Na te pytania starali się odpowiedzieć prelegenci podczas spotkania Grupy Zaawansowanej Współpracy Technologicznej (GZW TECH) organizowanego przez Klaster Obróbki Metali oraz Platformę Przemysłu Przyszłości. 

 

21 września 2022 roku odbyło się kolejne tym roku spotkanie Grupy Zaawansowanej Współpracy Technologicznej Członków Klastra Obróbki Metali pod nazwą Piknik Innowacji. Tematyka spotkania poruszała zagadnienia dotyczące zielonej energii, Europejskiego Zielonego Ładu oraz inwestycji w robotyzację produkcji.  Wydarzenie zorganizowane zostało w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji aktualnej sytuacji na rynku surowców energetycznych. Marcin Grodzki analityk firmy Respect Energy omówił notowania giełdowe paliw gazowych oraz węgla energetycznego. Wskazane zostały również prognozy cen paliw na najbliższe miesiące. W dalszej części prezentacji uczestnicy mogli poznać ofertę cobotów firmy Universal Robots. Właściciel przedsiębiorstwa Jorgensen EasyTech, dystrybutora cobotów Universal Robots, Tom V. Jorgensen opowiadał o możliwościach robotyzacji procesu spawania. W kolejnej części spotkania uczestnicy GZW TECH mieli okazję zobaczyć programowanie i funkcjonalności cobota spawającego. 

 

Po przerwie kawowej uczestnicy spotkania poznali bliżej działalność, oferowane produkty i usługi firmy NOTA, która reprezentowała Klastrowiczów w panelu dobrych praktyk. Ewa Jatkowska opowiedziała o historii i działalności firmy, a także zachęciła do podjęcia współpracy. W dalszej części spotkania uczestnicy poznali możliwości optycznej tomografii koherencyjnej i jej możliwości w zakresie kontroli jakości materiałów. O możliwościach zastosowania metodologii w przemyśle, w szczególności w druku 3D, opowiadała dr inż. hab. Małgorzata Kopycińska-Müller z Instytutu Fraunhofera, która współpracuje z Politechniką Białostocką.

Ostatnia prelekcja należała do ekspertki partnera wydarzenia Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości Anny Gonery. Prezentacja pt. „Zielony przemysł - Strategia przemysłowa na rzecz konkurencyjnej, ekologicznej i cyfrowej Europy. Europejski Zielony Ład" omawiała zagadnienia dotyczące preferencyjnego finansowania w inwestycje związane z zieloną energią. Uczestnicy spotkania zapoznali się z założeniami taksonomii unijnej, a także z wymaganiami stawianymi przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami w kontekście ekologii.

  

Po prelekcjach uczestnicy spotkania mieli okazję zadać pytania prelegentom oraz wymienić się doświadczeniami i przemyśleniami związanymi z poruszanymi tematami. Po części merytorycznej na uczestników spotkania czekał foodtruck z burgerami. 

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie GZW TECH, które planowane jest już 13 października 2022r. Więcej szczegółów nt. wydarzenia organizowanego we współpracy z klastrową firmą PLM Expert pt. „Poznaj paszport do Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwach z produkcją seryjną i dedykowaną” podamy niebawem.

 

NT KOM