Przejdź do treści
  biuro@metalklaster.pl       +48 85 722 24 56
UE

GZW TECH 20.09.2023 r.: Zrównoważona optymalizacja produkcji w zielonej transformacji przedsiębiorstw

GZW TECH 20.09.2023 r.: Zrównoważona optymalizacja produkcji w zielonej transformacji przedsiębiorstw

W dniu 20 września 2023 roku Klaster Obróbki Metali zorganizował wyjątkowe spotkanie GZW TECH, które odbyło się w sali Transferownia, mieszczącej się w Białostockim Parku Naukowo Technologicznym przy ul. Żurawiej 71. Wydarzenie przyciągnęło liczne firmy i ekspertów, którzy mieli okazję dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami w dziedzinie zielonej transformacji przedsiębiorstw.

 

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji Sebastiana Rynkiewicza – Prezesa Zarządu Klastra Obróbki Metali, który podzielił się przykładami optymalizacji i kooperacji w sektorze wytwórczym, co dostarczyło inspiracji dla wielu uczestników.

 

Następnie Marcin Szczytko – Specjalista ds. Marketingu i Promocji KOM zaprezentował projekt GEMSTONE i opowiedział o możliwości zdobycia grantów finansowych w zakresie prac badawczych, innowacji, szkoleń i wyjazdów targowych opartych o Green Manufacturing. To stanowiło doskonałe wprowadzenie do głównej tematyki spotkania, która koncentrowała się na zielonej transformacji.

 

Wśród prelegentów znalazła się firma ThermoG, której przedstawiciel – Robert Niewiarowski – przedstawił innowacyjne rozwiązania dotyczące pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł, takich jak farmy fotowoltaiczne i pompy ciepła.

 

Julian Malaka - ekspert Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości skoncentrował się na optymalizacji produkcji pod kątem zwiększania wydajności i minimalizacji odpadów za pomocą Automatyzacji i Robotyzacji, co jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach.

 

W drugiej części spotkania w panelu dobrych praktyk Marcin Kożuchowski z firmy Sulichrec, będącej członkiem Klastra Obróbki Metali, wystąpił w roli prelegenta i podzielił się swoją wiedzą na temat gospodarki odpadami metalowymi i możliwościami pozyskania środków oraz rozliczania odpadów.

 

Renata Gonet - przedstawicielka firmy Euro Pro Group przedstawiła innowacyjne podejście do poprawy efektywności energetycznej poprzez wykrywanie wycieków sprężonego powietrza za pomocą kamery ultradźwiękowej FLIR.

 

Ważnym punktem spotkania było omówienie tematu śladu węglowego i strategii dekarbonizacji przez Michała Sikorę z firmy Audytel. To zagadnienie nabiera coraz większego znaczenia w kontekście walki ze zmianami klimatycznymi.

 

Kolejnym znaczącym tematem była energia. Dariusz Urbańczyk z firmy Respect Energy podzielił się swoją wiedzą na temat optymalizacji zarządzania energią w przedsiębiorstwach. Opowiedział o tym, jakie działania korzystnie wpływają na środowisko.

 

Na zakończenie poruszony został temat gospodarowania odpadami w firmach, co zostało omówione przez Igę Kaczmarczyk - przedstawicielkę Project Zero Waste. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jakie obowiązki nakładają przepisy dotyczące odpadów i jak efektywnie nimi zarządzać.

 

Spotkanie GZW TECH 2023 było doskonałą okazją do nauki i wymiany doświadczeń w dziedzinie zielonej transformacji. Klaster Obróbki Metali oraz wszystkie uczestniczące firmy pokazały, że dążenie do bardziej zrównoważonej i ekologicznej działalności gospodarczej jest nie tylko możliwe, ale także opłacalne.

 

Dziękujemy prelegentom za przygotowane wystąpienia merytoryczne oraz pozostałym uczestnikom za udział w wydarzeniu. Zachęcamy do śledzenia kolejnych spotkań GZW TECH, gdzie będziecie mieli okazję poznać jeszcze więcej innowacyjnych rozwiązań i najnowszych trendów w branży.