Przejdź do treści

Drugie międzynarodowe spotkanie projektu AttTrak w Cremonie

AttTrack

W dniach 16 i 17 maja odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu "Wzmocnienie pozycji pracodawcy w celu przyciągnięcia i utrzymania młodych ludzi w przemyśle maszynowym”. Tym razem spotkaliśmy się u naszego partnera - Reindustria - Agenziawe w Cremonie we Włoszech.

Na spotkaniu obecni byli partnerzy projektu z Niemiec, Litwy, Hiszpanii i Polski, gdzie przez dwa dni intensywnie pracowaliśmy nad tworzeniem, kreowaniem atrakcyjnego wizerunku branży metalowej, aby przyciągnąć i utrzymać młodych ludzi w sektorze metalowym.

Jeszcze do niedawna trudno było wyobrazić sobie robotyzację niektórych procesów produkcyjnych. Dziś przestaje to kogokolwiek dziwić. Myśl techniczna, która stwarza tyle nowych możliwości rozwoju, stanowi jednak duże wyzwanie dla rynku pracy.

W dobie cyfryzacji produkcji będziemy potrzebowali coraz większej liczby młodych osób, których zadaniem będzie zarządzanie robotami, gdzie człowiek i ucząca się maszyna będą się wzajemnie uzupełniać.

Dzięki współpracy projektowej analizowaliśmy, które z najlepszych praktyk dotyczących m.in. kształcenia, rekrutacji i uatrakcyjnienia miejsca pracy można przenieść do firm partnerskich w ramach klastra metalowego.

Podczas wizyty w Cremonie mieliśmy okazję odwiedzić firmę OfficineAiolfi, nowoczesne centrum produkcyjne ze zautomatyzowanym i zrobotyzowanym parkiem maszynowym, w której na 6800 mkw. zainstalowanych jest 40 maszynach CNC i 14 robotów.

Obserwowaliśmy "architektów swojego życia zawodowego" - pracę młodych "Master Mechanic" w fabryce, w której obok nich funkcjonują inteligentne roboty, gdzie standardowe i rutynowe czynności zostały zastąpione nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, a komendy dotyczące procesów produkcyjnych, aktualizacji czy konserwacji wykonywane były zdalnie - niemalże jednym kliknięciem.

Kolejną interesującą wizytą podczas prac nad celami projektu była Politechnika w Mediolanie z siedzibą w Cremonie. Dowiedzieliśmy się o głównych działaniach i projektach związanych z przemysłem 4.0. Zastanawialiśmy się nad rolą człowieka w inteligentnej fabryce oraz jaki kształt przyjmie współpraca pomiędzy człowiekiem a maszyną.

Według pozytywnej wizji rozwoju, rewolucja przemysłowa 4.0 stanowi szanse na zbudowanie nowego, lepszego środowiska pracy, w którego centrum będzie znajdował się człowiek z jego potrzebami.

Kolejne spotkanie projektowe już w październiku. Eksperci z pięciu krajów partnerskich spotkają się tym razem na Litwie. Podczas tygodniowych warsztatów poruszone zostaną m.in. tematy dotyczące atrakcyjności szkoleń zawodowych w sektorze obróbki metali, atrakcyjności programów praktyk zawodowych, współpracy jednostek edukacyjnych z przedsiębiorcami i animatorami edukacji na potrzeby rynku pracy.

Liczymy, że wrócimy z równie ciekawymi wnioskami.

Projekt o nazwie "Employer empowermentt to attract, transfer and keep young people in metal industries (AttTraK), Erasmus+" jest finansowany z programu Erasmus+. Działanie: Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk. Poddziałanie: Partnerstwa strategiczne.

Erasmus+