Rolnictwo 4.0 - White Hill zbuduje ośrodek badawczy

Admin

Projekt pod nazwą Centrum Badawczo-Rozwojowe - Misja White Hill - Podlaska Strategia sukcesu B+R+I w mechanizacji rolnictwa został pozytywnie zaopiniowany i wkrótce rozpocznie się jego realizacja. Jego całkowity koszt to 17 450 428 zł. Kwota wydatków kwalifikowanych wyniesie blisko 15 mln zł, a dofinansowanie ponad 10,5 mln zł. Ośrodek badawczy, wykorzystujący najnowsze technologie, ma przyczynić się wzrostu gospodarczego naszego regionu, a tym samym - w efekcie - polepszenia jakości życia jego mieszkańców.

Szef firmy White Hill (będącej członkiem Klastra Obróbki Metali) Adam Ławicki od lat działa w branży nowych technologii. Uważa, że Podlasiu należy nadać nowy kierunek rozwoju, oparty właśnie o nie. Chce przełamać stereotyp, iż region oparty o rolnictwo nie ma szans na skok rozwojowy.

Jak powiedział w rozmowie z „Kurierem Porannym”, choć jego trzech synów jest jeszcze małych, nie chce, żeby za parę lat dołączyli do grona młodych ludzi, którzy wyjeżdżają stąd w poszukiwaniu lepszych warunków życia i wyzwań spełniających ich ambicje

Stąd też koncepcja stworzenia na Podlasiu Doliny Rolniczej 4.0. „Czwórka” ma przy tym nawiązywać do czwartej rewolucji przemysłowej, która właśnie realizuje się na świecie. Według przedstawicieli Klastra Obróbki Polska jeszcze nie jest zbyt widoczna w tym trendzie. Pociąg nam co prawda nie odjeżdża, wsiedliśmy już do niego, ale trzeba teraz przesiąść się do pierwszej klasy.

Dolina Rolnicza na Podlasiu ma opierać się na inteligentnym przemyśle, wykorzystującym wysokie rozwiązania automatyczne.

- Na zlecenie Holendrów rusza projekt budowy robota wysokich technologii odpowiedzialnego za optymalizację produkcji pomidorów. Zlecone zostało to firmie White Hill przez światowego potentata w produkcji tego warzywa. Lider projektu ma siedzibę w Parku Naukowo-Technologicznym, do współpracy zaprosił ekspertów Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku - wyjaśniał już pod koniec ubiegłego roku Adam Ławicki na łamach portalu „Dzień Dobry Białystok”.

Projekt robota o nazwie Triffid uwidacznia, jak ważna jest kooperacja między firmami. Swój akces do prac nad nim zgłosiło kilkanaście przedsiębiorstw - członków Klastra Obróbki Metali, które w razie problemów technologicznych służą wsparciem, doświadczeniem, ale i kwestiami ochrony własności intelektualnej.

- Jesteśmy w trakcie negocjacji, jeżeli chodzi o otwarcie technologiczne Podlasia. Chodzi o wyznaczenie nowego kierunku, w którym możemy się specjalizować jako region. Mam na myśli dostarczanie super nowoczesnych maszyn rolniczych, mających podnosić wydajność produkcji żywności, obniżać jej koszty. To właśnie idea pod nazwą Dolina Rolnicza 4.0 - tłumaczył Adam Ławicki. - Naszemu regionowi trzeba nadać nowy kierunek rozwoju, oparty o nowoczesne technologie.

White Hill dostarcza klientom dedykowane rozwiązania z zakresu IT i robotyki. W rozstrzygniętym niedawno konkursie o przyznanie funduszy europejskich na badania i rozwój w województwie podlaskim firma otrzymała najwyższe - opisane wyżej - dofinansowanie spośród wszystkich zgłoszonych projektów.

Dziennikarce "Kuriera Prannego" nie chciał jeszcze zdradzić, gdzie Centrum Badawczo-Rozwojowe powstanie. Ale wyjaśnił, jaki jest tego cel: - Nasze województwo potrzebuje planu na rozwój z wykorzystaniem potencjału, jaki już mamy. Jesteśmy autorami koncepcji podlaskiej Doliny Rolniczej 4.0, opartej o rolnictwo precyzyjne. Czyli nie takie, gdzie na wielkich połaciach wydusza się jak najwięcej z przyrody, zaniedbując walory smakowe, jakościowe czy wręcz zdrowotne produktów. Tylko takie, gdzie precyzyjnie zadbamy o kawałek pola w sposób dostosowany do zdiagnozowanych wcześniej potrzeb określonego rodzaju roślin. Oszczędzając przy tym surowce, wodę, nawozy.

W rozmowie z „Porannym” dodał również: - Zamiast za ciężkie pieniądze kupować sprzęt z Niemiec, Francji czy Holandii, będziemy mieć własne, które oni będą kupować od naszych firm. A wcześniej jeszcze kupią je inne polskie firmy czy nasi rolnicy zyskując dzięki temu przewagi rynkowe. Takie jest założenie.

Adam Ławicki stwierdził, że jego firma otwarta jest przy pracy nad nowymi rozwiązaniami na współpracę z innymi ekspertami. Liczy również na wsparcie idei Doliny Rolniczej 4.0 przez polski rząd.

Więcej na temat projektu Centrum Badawczo-Rozwojowego można przeczytać na Poranny.pl: Białostocka firma White Hill stawia na rolnictwo 4.0. Ma być nową szansą dla regionu