Udział w Hannover Messe - sukces naszej prezentacji

Admin

Tegoroczna edycja targów dbyła się w dniach 24-28 kwietnia. Nie zabrakło na niej mocnej grupy KOM. Oto nasza relacja.

Hannover Messe 2017 to największa i najważniejsza impreza branży technologiczno-kooperacyjno-przemysłowej na świecie. W tym roku targi te odwiedziło 200 tysięcy osób, z czego 70 tysięcy to goście z zagranicy. Kilka tysięcy wystawców z kilkudzuesuęciu krajów prezentowało swoje oferty.

Na miejscu wystąpiło blisko 200 polskich przedsiębiorstw w tym start-upy, osiem regionów oraz pięć Specjalnych Stref Ekonomicznych. Polska jest krajem partnerskim tegorocznego wydarzenia. Centrum polskiej prezentacji stanowiło stoisko narodowe o powierzchni ok. 1,2 tys. mkw. Zostało ono oficjalnie otwarte przez szefowe rządów Polski i Niemiec - Beatę Szydło i Angelę Merkel. Polska starała się prezentować jako kraj, którego rozwój jest oparty o innowacyjne firmy, będące atrakcyjnymi partnerami dla podmiotów zagranicznych.

Na wspólnym stoisku podczas Hannover Messe 2017 zaprezentowały się firmy z branży metalowo-maszynowej pod szyldem KOM. Prezentacji tej towarzyszyli też inni partnerzy z Polski Wschodniej. Razem było to 10 podmiotów: Klaster Obróbki Metali, Promotech, Promotech KM, Nota, APS, Alnea Soldering, Poltra, Podkarpackie Zakłady Mechaniczne, Roztocze, Jazon.

Już na początku trwania targów Klaster podpisał ważną umowę z największą organizacją branżową w Brandenburgii - Cluster Metal Industry. KOM nawiązał z nią kontakty już pół roku temu i zainteresował Niemców potencjałem firm w nim zrzeszonych. W ceremonii podpisania umowy o współpracy dwustronnej udział wzięli: Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego, dr Steffen Kammradt, CEO Cluster Metal Industry, Albrecht Gerber, minister gospodarki i energetyki Niemiec, Sebastian Rynkiewicz, koordynator Klastra Obróbki Metali oraz grupa wystawców.

Po podpisaniu porozumienia doszło do pierwszych spotkań B2B z partnerami z Brandenburgii, podczas których klastrowicze prezentowali swoje przedsiębiorstwa, opowiadali o zapleczach technologicznych, możliwościach produkcyjnych etc.

Tegoroczne stoisko w Hanowerze to zdecydowanie najlepsza prezentacja, jaką do tej pory przygotował Klaster Obróbki Metali. Przygotowana prezentacja była bardzo bogata w treści. Odwiedził ją m.in. będący na miejscu Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki. Z kolei wsparcie ze strony urzędu marszałkowskiego województwa podlaskiego z pewnością podniosło wiarygodność Klastra.

Wizyta wicepremiera Mateusza Morawieckiego nie była jedyną ze strony rządowej. Z zaproszenia na stoisko KOM skorzystała również Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Przeprowadzono dużo rzeczowych rozmów o konkurencyjności międzynarodowej polskiego sektora subcontracting, budowaniu kapitału ludzkiego w firmach, czyli edukacji zawodowej i centrach kompetencji robotyki i automatyki.

Udział w tej imprezie przez Klaster Obróbki Metali nie byłby możliwy bez współpracy i wsparcia finansowego ze strony Domu Polski Wschodniej w Brukseli, który jest wspólnym przedstawicielstwem regionów Polski Wschodniej (lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie), powołanym do reprezentowania interesów regionów w instytucjach europejskich i informowania, promowania oraz lobbowania na ich rzecz.

Więcej zdjęć z Hannover Messe 2017 znajduje się w poniższych linkach:

Hannover Messe 2017 - 1/3

Hannover Messe 2017 - 2/3

Hannover Messe 2017 - 3/3

Klaster Obróbki Metali podpisuje umowę z o współpracy z Cluster Metal Industry