Fot. Wojciech Oksztol / Wrota Podlasia
Fot. Wojciech Oksztol / Wrota Podlasia

Klastrowicze z Podlaską Marką Roku i tytułem Ambasadora Podlaskiej Gospodarki!

Admin

Podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej (27.04.2017 r.) nagrodzono tegorocznych zwycięzców w konkursie Podlaska Marka Roku, organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Przyznano też tytuły Ambasadora Podlaskiej Gospodarki. Wśród wyróżnionych znalazły się takie firmy, jak Medgal i Kotniz z Klastra Obróbki Metali. Tak opisują to wydarzenie „Wrota Podlasia”: - Były wielkie wzruszenia i radość. Ale i satysfakcja, że po wielu latach w końcu udało się, że Kapituła Konkursu doceniła często wieloletni trud, kreatywność i konsekwencję. Marka to w końcu nie tylko sam produkt, ale suma wrażeń, wyobrażeń, odczuć, wierzeń i przekonań, a nagradzane produkty, inicjatywy to przecież pomysły, determinacja, piękne marzenia, które udaje się łączyć.

W gronie laureatów znalazły są firmy zrzeszone w Klastrze Obróbki Metali, choć w jednym przypadku mowa o tytule Podlaskiej Marki Roku w kategorii produkt użytkowy, w drugim o przyznaniu prestiżowego tytułu samemu przedsiębiorstwu (Ambasador Podlaskiej Gospodarki). I tak, firma Medgal otrzymała nagrodę za implanty kostne pokryte warstwą węglowo-krzemową. Rywalizacja w kategorii Produkt Użytkowy została rozstrzygnięta właśnie jako pierwsza. Nagrodę wręczył Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Witold Karczewski, będący też szefem przedsiębiorstwa Contractus - również członka Klastra Obróbki Metali. Witold Karczewski ogłosił, że Podlaską Markę w kategorii Produkt Użytkowy otrzymała firma Megdal za implanty kostne pokryte warstwą węglowo-krzemową.

- Jestem bardzo szczęśliwa, bardzo zaskoczona. Nikt z nas się tego nie spodziewał. Dziękuję marszałkowi i Kapitule - mówiła odbierając nagrodę wiceprezes firmy Megdal Urszula Borowska-Skarzyńska. - To wielki honor i wyzwanie. Działamy na rynku podlaskim już od 35 lat, staramy się ciągle rozwijać, także dzięki dotacjom. Mimo to udaje się nam konkurować z wielkimi koncernami. Wielkie podziękowania za to prezesowi Józefowi Borowskiemu i całej załodze.

Firma Medgal została założona w lutym 1982 r. przez obecnego właściciela - mgr. inż. Józefa Borowskiego. Początkowo działalność związana była z mechaniką precyzyjną, zaś od drugiej połowy lat osiemdziesiątych firma skoncentrowała się na projektowaniu, produkcji i sprzedaży wyrobów medycznych. W latach dziewięćdziesiątych przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję pierwszych implantów ortopedycznych, początkowo stosunkowo prostych, z czasem coraz bardziej skomplikowanych i zaawansowanych technologicznie. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych dział konstrukcyjno-technologiczny rozpoczął prowadzenie bardzo intensywnych prac nad opracowaniem konstrukcji i technologii wytwarzania gwoździ śródszpikowych blokowanych do leczenia złamań kości długich oraz instrumentariów do ich implantacji. Medgal jest producentem implantów i instrumentariów stosowanych w chirurgii kostnej i ortopedii. Wyroby firmy, dedykowane do leczenia złamań i urazów kości, są sprzedawane zarówno na rynku krajowym (około 200 szpitali w Polsce), jak i na rynkach zagranicznych (w 40 krajach z całego świata). Firma jako pierwszy na świecie producent implantów kostnych dla traumatologii, wdrożyła technologię pokrywania wyrobów warstwą węglowo-krzemową (Si-DLC).Produkowane przez Medgal implanty kostne, pokryte warstwą węglowo-krzemową, charakteryzują się unikatowymi na skalę światową parametrami i walorami technicznymi oraz mogą być szeroko stosowane w krajowych i zagranicznych placówkach służby zdrowia.

Na koniec gali ogłoszono, kto w tym roku otrzymał tytuł Ambasadora Podlaskiej Gospodarki. Wyróżnionych było trzech przedstawiciceli branży szkutniczej, jachtowej. Wśród nich znalazł się członek Klastra Obróbki Metali - firma Kotniz. Podczas uroczystości reprezentował ją Sebastian Nietupski, dyrektor zarządzający.

- Branża szkutnicza, szerzej znana jachtową, to perła w koronie polskiego przemysłu. Oczywiście, to produkty tworzone dla przyjemności i z myślą o przyjemności tych najbogatszych - mówił Sebastian Nietupski. - Jesteśmy bardzo dumni, że nasze jachty pływają po całym świecie, a Podlasie jest liderem w Polsce jeśli chodzi o ich produkcję. I jeszcze jedno - nasze jachty, łodzie motorowe do 9 m - są na drugim miejscu na świecie jeśli chodzi o produkcję. Zaraz po USA.

Idea firmy Kotniz powstała wiele lat temu odpowiadając na potrzeby rodzącego się rynku produkcji łodzi motorowych i jachtów w Polsce oraz zapotrzebowania na elementy ze stali nierdzewnej i aluminium niezbędne do budowy jednostek pływających. Polityka firmy to najwyższa jakość wyrażona ręcznym polerowaniem powierzchni, atrakcyjna cena, produkcja „just in time”, elastyczność współpracy oraz najwyższy poziom obsługi. Od ponad 30 lat Kotniz, jako wiodący dostawca produktów dla branży jachtowej w Polsce oraz w Europie, stale poszerza grono swoich klientów, wśród których są największe i najsławniejsze stocznie z wielu krajów UE. Firma założona przez Zdzisława Nietupskiego rozpoczęła działalność w 1978 r. Zajmowała się projektowaniem instalacji, sieci gazowych i ich wykonywaniem. W 1984 r. rozpoczęła produkcję kotłów stalowych do C.O. opalanych gazem ziemnym i olejem opałowym. W 1986 r. uruchomiono produkcję elektronicznego sterowania procesami ogrzewania pomieszczeń w/w kotłami. W 1988 roku dodatkowo rozpoczęto produkcję akcesoriów do łodzi motorowych i żaglówek, wykonanych ze stali kwasoodpornej, która jest obecnie główną działalnością firmy. Odbiorcami są klienci indywidualni, stocznie oraz kontrahenci z Francji, Niemiec i innych krajów europejskich. Obecnie firmę prowadzi Sebastian Nietupski (syn założyciela).

Na zdjęciu wszyscy tegoroczni laureaci. W tym roku najlepsi w swoich kategoriach okazali się: firma Medgal za implanty kostne pokryte warstwą węglowo-krzemową; firma Mlekovita za Wyroby mleczarskie produkowane pod marką Mlekovita; firma Pronar za rozbudowę fabryk w Narewce i w Siemiatyczach oraz ukończenie budowy fabryki w Hajnówce; Suwalski Ośrodek Kultury za Suwałki Blues Festival; Galeria Arsenał w Białymstoku; Petros Psyllos za - Matię - sztuczne oko dla osób niewidomych, Konsulat Honorowy Republiki Finlandii w Białymstoku za akcję Przedsiębiorcy dzieciom. Tytuł Ambasadora Podlaskiej Gospodarki otrzymały firmy Kotniz, Ślepsk i stocznia jachtowa Balt-Yacht.

Więcej informacji o Podlaskiej Marce Roku oraz galeria zdjęć znajdują się na portalu www.wrotapodlasia.pl