Triffid – flagowy produkt klastra

admin

Adam Ławicki z firmy White Hill i jego projekt robota o nazwie Triffid byli bohaterami pierwszego spotkania Grupy Zaawansowanej Współpracy ds. technologii.
Triffid to robot, który jeżdżąc po wielkich uprawach szklarniowych będzie robić pomiary, analizować uprawę pomidorów, dawkując odpowiednie nawożenie, nawadnianie, temperaturę.

Będzie to produkt flagowy Klastra Obróbki Metali, bo w jego przygotowanie i produkcję będzie zaangażowanych wielu naszych członków: od Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku, po przedsiębiorstwa.

Prezentacja Adama Ławickiego spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczestników i spowodowała gorącą dyskusję. Do realizacji projektu niezbędna jest współpraca badawcza z białostockimi uczelniami – z Politechniką w sprawie opracowania układu mechanicznego robota oraz z Uniwersytetem w kwestii badań biologicznych. Kilka firm z klastra już zgłosiło akces do projektu.

W spotkaniu grupy ds. technologii wzięli udział przedstawiciele 9 przedsiębiorstw (Promotech, T-Matic Group, Ferrox, APS, LIT, Jobimet, Neotech, A+ Ceramics, White Hill) oraz 3 partnerów (Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, Instytut Kronenerga).