Spotkanie klastra w TOCK-Automatyka 14.07.2015 r.

admin

Lipcowe spotkanie klastrowiczów zdominowały obrabiarki CNC oraz szkolenia dla szkół, uczelni i firm. Gościliśmy w firmie Krzysztofa Toczydłowskiego - TOCK-Automatyka, która specjalizuje się właśnie w nowoczesnych systemach szkoleń.

Firma TOCK-Automatyka zajmuje się przede wszystkim tworzeniem oprogramowania do obrabiarek CNC, systemami pomiarowymi, konstruowaniem obrabiarek oraz tworzeniem kompleksowych systemów szkoleniowych do pracy na tego rodzaju sprzęcie. Jest też jedynym certyfikowanym partnerem Siemensa w Polsce, zajmującym się szkoleniami. Spotkanie miało miejsce we wzorcowym laboratorium i było również okazją do zaprezentowania możliwości szkoleniowych firmy.
- Nasza metoda szkolenia jest metodą praktyczną, przełamuje barierę dotychczasowego modelu kształcenia opartego na pokazie. My nie pokazujemy, ale angażujemy adeptów od razu do tworzenia projektów, a później ich produkcji – mówił Krzysztof Toczydłowski, właściciel przedsiębiorstwa.

System roboczo zwany „Nauczanie przez Robienie” oparty jest na pełnym zaangażowaniu uczniów. – To musi zainteresować. Gdy uczniowie i studenci sami wykonują ćwiczenia, zaczynają się tym pasjonować – dodawał Krzysztof Toczydłowski.

Niewątpliwą zaletą systemu jest to, że bezpośrednio po zakończeniu kursu uczeń może zacząć pracę przy każdej obrabiarce sterowanej numerycznie.
Rolę szkoleń na najnowocześniejszym sprzęcie i oprogramowaniu podkreślali inni klastrowicze. – Już niedługo to technologia będzie najważniejsza, a nie koszty pracownicze, więc znaczenie szkoleń jest niezwykle ważne – mówił Krzysztof Czaplicki z firmy Zakrem.

Oprócz spraw szkoleniowych rozmawialiśmy też o nowych działaniach w ramach Klastra.m.in. o powstającej Bazie Usług Kooperacyjnych, która będzie katalogiem usług dla zewnętrznych kontrahentów. Na stronie internetowej www.metalklaster.pl już wkrótce zainteresowani będą mogli znaleźć wykonawcę do swojego zamówienia.