Klastry właściwym kierunkiem w internacjonalizacji firm

Admin

- Współpraca klastrowa jest w tej chwili jednym z właściwych kierunków w umiędzynarodowieniu, ale przede wszystkim wzmocnieniu się pod względem i technologicznym, i organizacyjnym - mówi w nagraniu dla regionalnego portalu biznesowego Przedsiębiorcze Podlasie (www.przedsiebiorczepodlasie.pl) dr Mariusz Citkowski, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku.

Redakcja z ekspertem zajmującym się klastrami i szeroko pojętą współpracą w ramach tego typu organizacji rozmawiała podczas czerwocych Targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting w Poznaniu, gdzie Mariusz Citkowski był autorem prelekcji pt. „Klastry światowej klasy - najlepsze przykłady klasteringu”.

Jak można przeczytać w artykule, od poznańskich targów minęło co prawda już trochę czasu, ale dla podlaskich przedsiębiorców dopiero teraz zacznie się praca związana ze zbieraniem owoców z uczestnictwa w imprezie. Wystąpienie na dużej wystawie jest traktowane w sposób długofalowy. Nawiązane kontakty często dopiero po miesiącach zaczynają przynosić efekty w postaci zapytań, a i stąd droga do bezpośrednich rozmów kończących się podpisywaniem umów jest jeszcze daleka.

Jak przyznają sami uczestnicy takich wyjazdów, warto w takich wydarzeniach brać udział grupowo. Tak, jak robią to członkowie Klastra Obróbki Metali. Wspólne stoisko jest zdecydowanie bardziej widoczne, a i koszty dla pojedynczych firm niższe.

- Cele, jakie stawiają sobie podlaskie przedsiębiorstwa, to konkurencyjność międzynarodowa - powiedział dr Mariusz Citkowski o firmach, które uczestniczą w dużych imprezach targowych, odbywających się nie tylko w Polsce. - W pojedynkę oczywiście mogą funkcjonować na rynkach międzynarodowych, ale poziom osiąganych korzyści będzie zdecydowanie mniejszy niż te, które mogą osiągać przez współpracę.

Zdaniem Mariusza Citkowskiego organizacjami, które tę współpracę oferują – poprzez dostęp do know-how, prestiżu, ale też nowych zagranicznych rynków - są klastry.

- Dziś na Podlasiu mamy dwa krajowe klastry kluczowe - Wschodni Klaster Budowlany i Klaster Obróbki Metali - i to one osiągają korzyści skali, wynikające ze wspólnego uczestnictwa w targach na całym świecie - podkreślił.

I dodał, że chodzi nie tylko o znalezienie zleceniodawcy, ale już też nierzadko poszukiwanie wykonawców dla swoich produktów. Efekt współpracy w ramach klastrów jest zatem dla firm zwrotem inwestycji z kilku lat poświęconych na wzajemne spotkania, realizację różnego typu projektów, a przede wszystkim wzrostu zaufania między samymi przedsiębiorstwami, przedsiębiorstwami a jednostkami badawczo-rozwojowymi, ale dodatkowo również między administracją lokalną czy międzynarodową.

- Współpraca klastrowa jest w tej chwili jednym z właściwych kierunków w umiędzynarodowieniu, ale przede wszystkim wzmocnieniu się pod względem i technologicznym, i organizacyjnym - stwierdził dr Citkowski.

Wypowiedzi dr. Mariusza Citkowskiego można posłuchać na fanpage’u PP na Facebooku TUTAJ

O tym, że firmy w grupie mogą więcej, szybciej się w ten sposób internacjonalizują, mówił też podczas prelekcji Janusz Poulakowski, dyrektor biura Klastra Obróbki Metali.

Nawet gdy jako dzieci graliśmy w piłkę i była wyprawa po jabłka do sadu, to jeden szedł podszyty strachem na miękkich nogach. A jak wchodziło nas dziesięciu, do szliśmy jak do swego ogrodu. I mniej więcej tak wygląda promocja na rynkach zagranicznych.

Poulakowski zwrócił uwagę na zdrową konkurencję w ramach klastra.

- Jeżeli kolega kupił jakąś maszynę, zaczął korzystać z druku 3D, którego ja za bardzo nie rozumiem i nie czuję, a z czasem słyszę od niego o prototypach, drukowaniu, produktach, ja zaczynam to robić - wyjaśniał. - Jak mam kupić obrabiarkę i nie wiem, czy wybrana się u mnie sprawdzi, na najbliższym spotkaniu grupy technologicznej czy po wykonaniu trzech telefonów, moi koledzy, którzy takie kupili, dzielą się ze mną doświadczeniem i uwagami. W ten sposób zdobywamy wiedzę, której się nigdy nie nabędzie za żadne pieniądze nie będąc w grupie.

Według dyrektora w ramach klastra dochodzi nawet do takich sytuacji, że przedsiębiorcy dzielą się zamówieniami, gdy któryś oferujący podobne produkty lub usługi nie jest w stanie sprostać popytowi.

Wystąpienie Janusza Poulakowskiego można obejrzeć na fanpage’u Klastra Obróbki Metali TUTAJ

Źródło: Dr Mariusz Citkowski: Klastry właściwym kierunkiem w internacjonalizacji firm