Fot. www.WrotaPodlasia.pl
Fot. www.WrotaPodlasia.pl

Uroczyste otwarcie nowej siedziby SaMASZu. Inwestycja już została wyróżniona

Piotr Walczak

Firma SaMasz - znany producent maszyn rolniczych, członek Klastra Obróbki Metali - zakończyła ostatni etap budowy nowoczesnej fabryki w Zabłudowie przy ul. Trawiastej 1. Teren inwestycji zajmuje powierzchnię 13 ha, w tym powierzchnia hal produkcyjnych wraz z biurowcem wynosi 4 ha. W Ośrodku Badawczo-Rozwojowym o powierzchni 2 tys. mkw. będą prowadzone prace ukierunkowane na wdrożenie i zastosowanie w praktyce nowoczesnych technologii. Uroczyste otwarcie nowej siedziby nastąpiło 13 kwietnia.

Całkowita wartość inwestycji to ponad 100 mln zł. Docelowo fabryka ma zatrudniać około 1400 osób.

Udział w uroczystościach wzięli m.in. przedstawiciele spółki, przedsiębiorcy, kontrahenci, pracownicy, a także duchowni, władze lokalne i wojewódzkie. Samorząd województwa podlaskiego (UMWP jest partnerem strategicznym KOM) reprezentowali marszałek Jerzy Leszczyński, członek zarządu Stefan Krajewski i radny wojewódzki Mikołaj Janowski.

Jerzy Leszczyński podkreślał ogromną rolę SaMASZu w promocji i rozwoju gospodarczym regionu.

- Jesteście perłą na gospodarczej mapie województwa - mówił marszałek. - Stanowicie znakomitą promocję, dajecie wspaniały przykład dobrej współpracy pomiędzy biznesem i samorządem. W imieniu całego zarządu dziękuję wam za to.

Przypomnijmy, że uruchomienie fabryki SaMASZ w Zabłudowie jest jednym z nominowanych w tegorocznej edycji Nagrody Podlaska Marka Roku (kat. Inwestycje). Choć oficjalnie  laureatów poznamy 24 kwietnia, to już teraz marszałek Jerzy Leszczyński uchylił rąbka tajemnicy co do jednego zwycięzcy.

- Państwo jeszcze tego nie wiecie, bo wyniki konkursu Nagroda Podlaska Marka będą prezentowane podczas gali. Ale już dziś mogę powiedzieć, że jesteście Podlaska Marką Roku 2017 - powiedział.

Powierzchnia całej inwestycji to ponad 13 ha. Hale produkcyjne wraz z biurowcem zajmują około 4 ha. Oprócz fabryki na terenie kompleksu wybudowany został nowoczesny Ośrodek Badawczo Rozwojowy. Budowa trwała około szesnastu miesięcy.

Jak podkreślał podczas uroczystości otwarcia właściciel i prezes SaMASZu Antoni Stolarski, jeszcze dwadzieścia miesięcy temu, na terenie gdzie dziś stoi fabryka, były puste pola.

Nowy zakład to nie tylko większa przestrzeń, to również nowoczesne technologie. Pierwszym sztandarowym procesem, jaki został uruchomiony wraz z otwarciem nowej fabryki to w pełni zautomatyzowana linia malarska z chemicznym przygotowaniem powierzchni - fosforanowanie cynkowe, malowaniem kataforetycznym - KTL oraz automatyczną proszkową kabiną malarską. Kolejnymi inwestycjami w nowej fabryce będą zautomatyzowane magazyny blach, połączone bezpośrednio z laserami oraz automatyczne magazyny prętów i profili. W części biurowej rozpoczął się montaż mebli.

Działający od 1984 r. SaMASZ to światowy lider w produkcji i sprzedaży wysokiej jakości maszyn rolniczych oraz komunalnych. Posiada bardzo rozbudowana sieć dilerską - ponad 50 firm na terenie Polski oraz 70 firm za granicą. Ma dwie zagraniczne spółki - SaMASZ Rosja i SaMASZ North America LCC.

Firma zajmuje się produkcją innowacyjnych maszyn zielonkowych (kosiarki, przetrząsacze i zgrabiarki, wozy paszowe) i komunalnych (ramiona wysięgnikowe, kosiarki bijakowe, pługi odśnieżne, posypywarki, zamiatarki).

Siedziba spółki mieści się przy ul. Trawiastej 1, w Zabłudowie.

Źródło: www.WrotaPodlasia.pl