Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com

W poszukiwaniu nowych partnerów biznesowych z Niemiec i Danii

Piotr Walczak

To jedna z najbardziej intensywnych końcówek roku dla Klastra Obróbki Metali. Po udanych prezentacjach wraz z firmami członkowskimi na targach Elmia Subcontractor 2017 w Szwecji oraz Warsaw Industry Week, ostatnim listopadowym wydarzeniem, w którym zaznaczy on swoją obecność, będzie 5th Cluster Conference Metal Brandenburg. Planowane są spotkania z niemieckimi i duńskimi firmami w poszukiwaniu partnerów do współpracy biznesowej.

Konferencja odbywa się w Hennigsdorf k. Berlina w dniach 28-30 listopada. Organizowana jest przez Klaster Metalowy z Branderburgii, z którym KOM podpisał umowę o współpracy podczas targów przemysłowych Hannover Messe.

W wyjeździe do Niemiec uczestniczy 10 firm klastrowych. W spotkaniu weźmie ogółem ponad 100 przedstawicieli instytucji i przedsiębiorstw z Niemiec, Danii i Polski. Konferencji będą towarzyszyły również spotkania B2B uczestników, czyli rozmowy biznesowe i poszukiwanie partnerów handlowych.
Hasło tegorocznej konferencji to „Digitalisation - Chance and Challenge for Business”.

- Warto zapoznać się z nowymi trendami panującymi w Europie oraz wyzwaniami czekającymi w najbliższej przyszłości branżę maszynową zarówno w sferze technologii, jak i kapitału ludzkiego - mówi Janusz Poulakowski, dyrektor Biura Klastra Obróbki Metali. - Nie jest tajemnicą, że nowe technologie, innowacyjne rozwiązania trafiają do nas z Zachodu, dlatego też należy pojawiać się tam, gdzie one powstają i są prezentowane.

Przedstawiciele KOM cieszą się, że konsekwentne działania nakierowane na internacjonalizację przynoszą efekty.

- Mamy coraz więcej partnerów w Europie, jesteśmy obecni na najważniejszych wydarzeniach w branży. Współpraca ta ma wymiar czysto praktyczny, nie wirtualny - podkreśla Janusz Poulakowski.

Działania, o których mówi dyrektor, są dostrzegane. Wyjazd do Brandenburgii wsparł Urząd Miejski w Białymstoku. KOM wygrał bowiem konkurs na promocję zagraniczną regionu, dzięki czemu mógł otrzymać dofinansowanie z magistratu.

W ubiegłorocznej edycji imprezy udział wzięło ponad 130 uczestników, z czego ponad połowę stanowiły przedsiębiorstwa.

Zdjęcia są do obejrzenia TUTAJ

Klaster Obróbki Metali w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia działalności. Posiada status Krajowego Klastra Kluczowego. Liczy blisko 100 podmiotów, w skład których wchodzą firmy i partnerzy strategiczni - uczelnie samorządy, parki technologiczne, instytucje około biznesowe. Liczba zatrudnionych w przedsiębiorstwach członkowskich to ponad 7600 osób, roczny przychód firm klastrowych plasuje się na poziomie przeszło 1,6 mld zł, z czego eksport stanowi 40%.

Wschodzący Białystok