Fot. Kurier Poranny / poranny.pl / Wojciech Wojtkielewicz, zdjęcie tortu - White Hill
Fot. Kurier Poranny / poranny.pl / Wojciech Wojtkielewicz, zdjęcie tortu - White Hill

Święto KOM i podlaskiego biznesu czyli gala Złotej Setki

Piotr Walczak

Tegoroczny ranking „Kuriera Porannego” - Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw - miał wyjątkowy charakter. Podczas uroczystej gali w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku Klaster Obróbki Metali, który był Partnerem Generalnym wydarzenia, obchodził 10-lecie swojej działalności.

Święto KOM i podlaskiego biznesu - tak można określić piątkową galę. Wśród obecnych na sali przedsiębiorców było około 100 klastrowiczów. Nie zabrakło podziękowań, tortu i wyróżnień dla członków KOM.

Wśród laureatów znalazły się: AC SA - 1. miejsce w kategorii Eksporter Roku 2016 oraz SaMasz - 2. miejsce w kategorii Eksporter Roku 2016 i 3. miejsce w kategorii Inwestor Roku 2016.

 

- Bardzo się cieszę, że prawie połowa gości na sali to członkowie Klastra Obróbki Metali: przedstawiciele firm i partnerów strategicznych - powiedział Sebastian Rynkiewicz, koordynator KOM.

Podkreślił, że internacjonalizacja, innowacje, nowe technologie to bardzo ważne dla Klastra tematy. Podziękował za wsparcie Urzędu Miejskiego w Białymstoku, który współfinansował uczestnictwo KOM na targach Warsaw Industry Week czy Elmia Subcontractor w Szwecji oraz wyjazd na konferencję do Brandenburgii, jak też Urzędowi Marszałkowskiemu, aktywnie wspierającemu działania KOM, oraz administracji rządowej.

Nie mogło zabraknąć podziękowań dla klastrowiczów, dzięki którym kolejnych 10 lat rysuje się w świetlistych barwach.

- Jesteśmy jednym z najbardziej dynamicznych klastrów - dodał Sebastian Rynkiewicz. - W 2015 roku nasze firmy zatrudniały 4334 pracowników, dziś natomiast - ponad 8 tysięcy. Przychody tej grupy wynosiły 800 mln zł, obecnie jest to blisko 1,8 mld zł. I co najważniejsze - produkty Klastra trafiają do ponad 100 krajów. Przez 10 lat istnienia pokazaliśmy, że rozwijamy się w sposób systematyczny i dynamiczny.

Sebastian Rynkiewicz tłumaczył również, że KOM jest bardzo doceniany podczas swoich prezentacji na międzynarodowych imprezach targowych. Zagraniczni partnerzy wielokrotnie podkreślali, że zależy im na tym, by polskie firmy były skupione w jednym miejscu, a nie rozbite po halach wystawowych wśród innych wystawców.

Na gali obecni byli przedstawiciele samorządu i władz: marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński czy wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, którzy podziękowali przedsiębiorcom, w tym Klastrowi Obróbki Metali za współpracę i aktywność. Zostało też wyemitowane nagranie prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, który nie mógł być na miejscu.

- Klaster Obróbki Metali jest bardzo dobrym przykładem współpracy między firmami - powiedział marszałek Leszczyński. - Cieszę się, że możemy Klaster wspierać. Jestem dumny z przedsiębiorców.

Na zakończenie gali Klaster Obróbki Metali otrzymał tort, który skonsumować mógł każdy z obecnych.

Na zdjęciu głównym z lewej: Sebastian Rynkiewicz. Szerszą relację zdjęciową można obejrzeć TUTAJ oraz na naszym fanpage’u na Facebooku: www.facebook.kom/biuroKOM