KOM będzie współpracował z klastrem węgierskim

Admin

We wrześniu przedstawiciele Klastra Obróbki Metali wzięli udział w corocznej europejskiej konferencji klastrów - Cluster Matchmaking Conferences, która odbyła się w Stuttgarcie. Wydarzenie to obfitowało w warsztaty z nowych trendów w gospodarce, zarządzania powiązaniami sieciowymi, innowacji. Ważnym punktem były spotkania C2C, czyli bezpośrednie rozmowy przedstawicieli klastrów.

Niezwykle owocne okazały się spotkania nazwane „cross cluster”, w których udział brały wiodące europejskie klastry przemysłowe. Jak podsumowali przedstawiciele KOM, było to ciekawe doswiadczenie. Rozmawiano o modelach kooperacji, budowaniu innowacji w innych krajach. Okazało się, że wspólnym wyzwaniem dla wszystkich jest jakość kapitału ludzkiego w firmach, podnoszenie kompetencji i przygotowanie kadr do industry 4.0.

- To może być przedmiotem projektów z Niemcami, Szwedami, Hiszpanami i Węgrami, z którymi odbyliśmy rozmowy - opowiada Janusz Poulakowski, dyrektor biura KOM. - Jako jedyni podpisaliśmy umowę o współpracy z klastrem przemysłowym z północnych Wegier.