Sesja otwierająca poprzedni Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku. Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)
Sesja otwierająca poprzedni Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku. Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Debata o perspektywach i szansach wschodnich regionów - Pomysł na Wschód

Admin

W środę, 27 września, rozpoczął się IV Wschodni Kongres Gospodarczy. Ta jedna z najważniejszych gospodarczych konferencji w Polsce odbywa się w Białymstoku, w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Potrwa do czwartku - 28 września. Zaplanowano kilkadziesiąt dyskusji i wystąpień, w których wezmą też udział przedstawiciele Klastra Obróbki Metali, jak i firm zrzeszonych w KOM. Pełną listę prelegentów zamieszczamy poniżej.

Zainteresowanie czwartą już edycją Wschodniego Kongresu Gospodarczego (WKG) potwierdza, że białostockie cykliczne spotkania wpisały się trwale w kalendarz najważniejszych gospodarczych konferencji w Polsce. WKG sprawdził się jako koncepcja i stanowi stały już element publicznej debaty o perspektywach i szansach wschodnich regionów naszego kraju.

Polska Wschodnia, przy całej swej różnorodności, tworzy jeden podmiot, który domaga się spójnej wizji i strategii, ale także współtworzy koncepcję swojego rozwoju.

Na jakich atutach można oprzeć polski Pomysł na Wschód? Jak ocenić efekty dotychczasowych działań wobec Polski Wschodniej i jakie wnioski płyną z tej oceny? Jakich korekt wymaga wschodnia strategia w obliczu zmieniających się oczekiwań społecznych i nowych, międzynarodowych czy krajowych uwarunkowań?

Główna debata, szukająca odpowiedzi na zasygnalizowane wyżej pytania, określi kierunki tegorocznego Kongresu. Wyznaczone w ten sposób obszary wypełnią treścią dyskusje obejmujące szerokie spektrum tematów.

Nie sposób rozmawiać o gospodarczym potencjale Polski Wschodniej bez debaty o eksporcie i inwestycjach, a także o roli funduszy europejskich w rozwoju wschodnich województw. Kontynuowany będzie wątek młodej i kreatywnej przedsiębiorczości; poza start-upami w ramach Kongresu poruszone zostaną kwestie dotyczące tradycyjnej, także rodzinnej, przedsiębiorczości, współpracy gospodarczej i otoczenia biznesu.

Wśród tematów, które zyskają nowy, ważny i ciekawy kontekst, znajdzie się rynek pracy, przyszłość mniejszych ośrodków miejskich, zrównoważony rozwój z wykorzystaniem technologii przyjaznych naturze. O infrastrukturze transportowej uczestnicy Kongresu będą rozmawiać, biorąc pod uwagę nowe międzynarodowe inicjatywy i projekty.

Specjalistyczne debaty będą dotyczyły m.in. przyszłości branży rolno-spożywczej w Polsce Wschodniej, kierunków rozwoju systemu ochrony zdrowia, turystyki i hotelarstwa. Tematykę międzynarodową wzbogacą polsko-litewskie i polsko-białoruskie spotkania gospodarcze.

Profil tematów tegorocznego WKG połączy to, co wciąż istotne dla Polski Wschodniej, z nowymi zjawiskami i wyzwaniami. Ta sprawdzona formuła przyciągnęła do Białegostoku biznesmenów i inwestorów, polityków z regionu, kraju i Europy, finansistów i samorządowców, ekspertów i naukowców.

Ciekawie zapowiada się sesja zaplanowana na czwartek - 28 września: Klastry i ich rola w rozwoju gospodarki.

Tematyka tej dyskusji to klastry jako kwintesencja przedsiębiorczości i innowacyjności - podsumowanie doświadczeń, dobre praktyki; przyszłość - polityka klastrowa w deklaracjach rządu i Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, rola samorządów i unijnej pomocy; cele dla Krajowych Klastrów Kluczowych (KKK) - czy rzeczywiście realnie pomagają w międzynarodowej rywalizacji; warunki do rozwoju klastrów w Polsce Wschodniej - specjalizacje.

W panelu udział weźmie m.in. Sebastian Rynkiewicz, koordynator Klastra Obróbki Metali. Głos zabierze także Maciej Monkosa, senior manager Cluster Metal Industry. Warto dodać, że Cluster Metal Industry to organizacja z Brandenburgii, z którą podczas największych targów przemysłowo-technologicznych na świecie Hannover Messe 2017 przedstawiciele Klastra Obróbki Metali podpisali umowę o współpracy.

Wśród osób biorących udział w zaplanowanych dyskusjach są także przedstawiciele firm zrzeszonych KOM, jak też partnerów strategicznych.

Agenda Wschodniego Kongresu Gospodarczego wraz z listą prelegentów znajduje się TUTAJ.