Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com

Rozmowy w Kazachstanie i wystawa EXPO

Admin

6 września w Astanie odbywa się Polsko - Kazachstańskie Forum Gospodarcze, dotyczące perspektyw współpracy z rynkiem Azji Środkowej i Kazachstanem. Celem wizyty polskiej delegacji jest m.in. zacieśnianie polsko - kazachstańskich relacji gospodarczych. Podpisane zostaną umowy w obecności szefów państw. Jednocześnie trwa światowa wystawa EXPO, która zakończy się 10 września.

Jak podaje oficjalna strona internetowa prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, współpraca gospodarcza to główny temat wizyty prezydenta Dudy w Kazachstanie. W ocenie szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego zeszłoroczna wizyta w Polsce prezydenta Nazarbajewa dała impuls do wzajemnego otwarcia się na partnerstwa biznesowe, co przekłada się na wzrost obrotów handlowych w ciągu ostatniego roku.

Do Kazachstanu polecieli również przedstawiciele Klastra Obróbki Metali, by przyglądać się tym wydarzeniom i nawiązywać kontakty z tamtejszymi podmiotami.

Na 6 września zaplanowano spotkania B2B, debatę o perspektywach rozwoju dwustronnych kontaktów gospodarczych pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Kazachstanu oraz podpisanie umów gospodarczych. Równolegle odbędą się sesje tematyczne: finansowanie wspólnych przedsięwzięć gospodarczych, energetyka i wydobycie, współpraca regionalna i rozwój infrastruktury. Głos zabiorą m.in. przedstawiciele polskiego rządu i samorządu województwa podlaskiego. Podczas sesji plenarnej wystąpi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Z kolei 5 września przedstawiciele Klastra Obróbki Metali w Astanie wzięli udział w spotkaniach B2B zorganizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego specjalnie dla podlaskich firm. Uczestniczyło w nich udział kilkanaście firm kazachstańskich, które są zainteresowane nawiązaniem współpracy gospodarczej oraz przedstawiciele kazachskich regionów. W spotkaniach aktywny był marszałek Jerzy Leszczyński oraz przedstawiciele przedsiębiorstw, w tym Klastra Obróbki Metali.

Prezydent RP będzie gospodarzem Narodowego Dnia Polskiego - 7 września - na wystawie Expo w Astanie. Sama wystawa potrwa do 10 września.

Kazachstan to bardzo perspektywiczny rynek. W 2016 roku Polska zajęła 14. pozycję pod względem wartości eksportu do tego kraju.

- Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która odpowiada za promocję polskiej gospodarki na wystawie Expo w Astanie, w tym roku odnotowany został wzrost obrotów. Jak podała PARP, eksport z Polski do Kazachstanu w pierwszych pięciu miesiącach obecnego roku wyniósł 116,1 mln dolarów i wzrósł w stosunku do analogicznego okresu w ostatnim roku o 14,2 mln dolarów. Obecnie w Kazachstanie działa ok. 190 polskich podmiotów gospodarczych - podaje www.prezydent.pl.

Wyjazd był dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020 poddziałanie 2.3.3 Umiędzynarodowienie Krajowych Klastrów Kluczowych współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.